Особливості догляду за цуценям

Отже, у вас дома з’явився малюк. Не важливо якої породи, статі чи розміру. Перше правило – кохати, обнімати та приділяти максимум уваги. Друге – правильно годувати. У віці до 6 - 9 місяців цуценя буде витрачати половину енергії, яку отримав з їжі, на рух та ігри, 50% – на побудову тіла та розвиток органів. Тому « потреба в енергії величезна та повинна складати не менше 410 ккал на 100 г корму » . В іншому випадку малий або не набире вагу, або ріст буде «скачкоподібний» та нерівномірний.

Основні параметри, які слід розраховувати для зростаючого організму, – білки, жири та вуглеводи. Що стосується білків, вони мусять бути легкозасвоюваними. Їх перетравність необхідна складати не менше 80-85%, з повним амінокислотним складом (звернути увагу на незамінні амінокислоти!). Чим вища енергетична та дієтична цінність білка, тим менше його треба в раціоні. Тому радимо включати м’ясо індички та/або жирних сортів риби (лосося, форелі).

Іншим енергетичним та будівельним матеріалом є жир. Цуценята дуже чутливі до нестачі незамінних жирних кислот. Добова норма жиру для малюка майже в 2 рази вище, ніж длдя дорослого собаки. До складу цього компоненту входить не тільки нейтральний жир та пігменти, але й важливі жиророзчинні вітаміни – А, D3, К, Е. Важливо, щоб жир містив якомога більше Омега-3 і -6 ненасичених жирних кислот. Від них залежить ріст та розвиток суглобів, залоз внутрішньої секреції, органів імунітету, зору, нервової та кровоносної систем. Найкращий ефект дає жир глибоководної морської риби (лосось, сардина, макрель, анчоус).

Одним з найважливіших джерел енергії є вуглеводи. Вони не тільки підтримують рівень цукру в крові та сприяють відкладенню глікогену в печінці, але й являються пластичним матеріалом для кишківника, сприяють перистальтиці та просуванню калових мас. Середньодобова потреба цуценяти в вуглеводах – 15 г, в тому числі клітковини – 1,5 г на 1 кг ваги. Якщо вихованець має світле забарвлення або генетично схильний до алергійних хвороб, обирайте в якості складних вуглеводів рис та/або вівсяні пластівці.

« Маленькі улюбленці потребують майже весь спректр вітамінів та мінералів » , але особливо слід звернути увагу на збільшення вмісту кальцію, фосфору, вітаміну D3. Від цього залежить ріст та розвиток кісток та хрящів. Відомо, що хелатні джерела елементів всмоктуються краще, ніж неорганічні. Так, борошно ракоподібних є більш біодоступним джерелом кальцію, ніж вапнякове борошно. Якщо маленькі породи ростуть більш-менш рівномірно, то у великих розвиток м’язової маси може значно перевищувати швидкість росту кісток та суглобів. І тоді виникають компресії, запалення суглобів, явища дисплазії. Для швидкого та фізіологічного формування суглобів до раціону необхідно вводити джерела колагену та хондроїтину. Доведено, що найбільшу біозасвоюваність з них мають хрящі та шкіра риби.

Пивні дріжджі, фруктоолігосахариди – неперевершені «будівельники» кишкового імунітету цуценяти, що так важливо в перший рік життя. Добавки з гемоглобіном сприяють насиченню крові киснем, а це, в свою чергу, прискорює метаболізм, підвищує загальний тонус організму.

Серед інших нутрієнтів у вірних пропорціях слід додавати рослинні компоненти, які контролюють рівнь цукру (цикорій), профілактують кишкові розлади (фенхель, ромашка, юка Шидигера), стимулюють імунітет (ехінацея, куркума, розмарин).

В сумі ми маємо величезний набір інгредієнтів, які треба правильно поєднати, враховуючи фізико-хімічні параметри, сумісність, кількість та якість. Так, наприклад, деякі вітаміни при сумісному застосуванні нівелюють дію один одного, а надмірні дози клітковини викликають пронос та затримку росту. Радимо не експерементувати, а обирати повнораціонні збалансовані раціони. Цуценятам світлої масті краще з дитинства харчуватись сухим гіпоалергенним кормом на основі свіжої форелі, рису та овочів. Для здорової шкіри та блискучої шерсті «кольорових» улюбленців – раціон з індичкою та лососем.