Питання визначення статі кошеняти часом відіграє важливу роль, коли потрібно визначитися зі способом кастрації, підібрати ім'я або ж якщо просто є бажання дізнатися, хто народився. Є різні способи визначення. Звичайно, можна вирушити до ветеринара, який зробить це з точністю, але можна розібратися і самостійно.
У якому віці вже можна намагатися визначати стать кошеняти?
Щойно кошенята народилися, буде складно визначити їхню стать простій людині - це стає можливим у віці від двох місяців. У цей час з легкістю можна дізнатися, у вас котик чи кішечка. Звичайно, можна спробувати зробити це і раніше, але є ймовірність помилки.
Зазвичай можна впоратися із завданням у віці малюка трьох тижнів - є певні секрети, хоч це і буде дещо складно. Якщо буде досвід, можна визначити стать у кошеняти навіть одразу після народження - з цим з легкістю впораються професіонали.
Є певні особливості визначення статі кошеняти в різному віці:
- практично відразу після народження. У цей період область паху відкрита, оскільки тут ще немає занадто густої шерстки. Помилка може виникнути, оскільки статеві органи ще зовсім маленькі. Але тут є одна особливість - якщо ви спостережливі, відразу після народження кішечки більші за котиків і більш активні. Але при цьому кошенята-хлопчики починають дуже активно набирати вагу і рости;
- в перший місяць визначити стать дуже легко. Малюки вже підросли і проявляють активність;
- у 2-3 місяці відмінності більш очевидні. У два місяці насінники у хлопчиків вже будуть прощупуватися, а в 3 - їх можна побачити;
- через півроку у кошенят починається статеве дозрівання. Визначити їхню стать можна не тільки за фізичними ознаками, а й за поведінкою малюків.
Чому багато хто так хоче визначити стать якомога раніше? Є безліч причин, і ось лише деякі з них:
- Бажання дати кличку. Небажано перейменовувати тварину вже в дорослому віці, оскільки кіт звикає до свого імені, а на нове може навіть не реагувати;
- Необхідно для того, щоб визначити тип операції зі стерилізації. Звичайно, операція проводиться вже в більш зрілому віці, а тому в даному випадку визначити стать не складе труднощів;
- Якщо ви продаєте кошенят, необхідно з точністю визначати їхню стать. Або ж ви хочете взяти кошеня певної статі - можна довіритися заводчику, але краще перевірити ще раз самостійно, щоб у підсумку не дивуватися сюрпризу.
Як визначати стать без шкоди для тварини?
Під час спроб визначити стать кошеняти, нерідко поводяться необережно з маленькими тваринами, що може спричинити травми. Перш за все, важливо пам'ятати, що кошеня ще дуже мале, і поводитися з ним слід максимально акуратно.
Визначаючи стать, не потрібно смикати за хвіст і тим більше піднімати за нього кошеня. Також не варто тиснути на живіт або статеві органи - тварину можна дуже легко травмувати.
Обов'язково потрібно стежити за поведінкою кошеняти. Якщо воно починає проявляти занепокоєння, виривається або навіть кричить, відкладіть спроби і наступного разу постарайтеся бути ще акуратнішим і ніжнішим. До того ж якщо кішка побачить або почує занепокоєння своїх дітей, вона може почати їх ховати в затишне місце.
Визначати стать кошеняти найкраще, коли йому виповниться три тижні. Підберіть момент, коли кошеня поїло, не спить і перебуває в спокійному стані. Не забирайте кошенят у матері надовго, оскільки вони ще не вміють самостійно підтримувати температуру тіла і можуть швидко замерзнути.
Є прості правила поведінки з твариною:
- Кошеня потрібно тримати дуже дбайливо;
- Малюка потрібно покласти на животик і обережно підняти його хвостик;
- Попередньо потрібно заспокоїти кішку, щоб вона не переживала за свою дитину;
- Слід робити мінімум маніпуляцій, щоб не стресувати маленьку тварину.
- Якщо робити все не поспішаючи і акуратно, можна з легкістю визначити стать кошеняти.
Способи визначення статі кошеняти
Є різні способи визначити стать кошеняти:
- Для визначення статі кошеняти за зовнішнім виглядом геніталій потрібно покласти його на живіт і погладити біля основи хвостика, щоб він сам його підняв. Потім уважно огляньте область промежини. У кішок геніталії виглядають як невелика щілина, відстань від ануса до геніталій дуже коротка, і в цій області майже немає шерсті. У котів між анусом і генітальним отвором розташована калитка, тому відстань більша, і ця область більш пухнаста. Найпростіше буде визначити стать, якщо у вас є ціле потомство кошенят - тоді їх можна легко порівнювати між собою;
- Промацування. Потрібно акуратно провести пальцем від анального до генітального отвору. Якщо ви намацаєте ущільнення, то перед вами котик, у якого є насінники. Якщо нічого не промацується - кішечка;
- Колір шерсті. У деяких випадках забарвлення може вказувати на стать кошеняти. Так, у дівчаток статеві хромосоми однакові (набір ХХ), а гени пігментів розташовані саме в хромосомі Х. З цим геном пов'язаний темний пігмент, як чорний, сірий, коричневий, і рудий, а тому одночасно ці кольори можуть зустрічатися тільки в кішок. Саме тому якщо перед вами триколірне кошеня, це швидше за все кішечка. Звісно, не можна виключати генетичні мутації - іноді народжуються такими й котики, але це рідкість - одне кошеня на 1000 кошенят. Повністю рудими бувають здебільшого коти, тому що, щоб кішка була рудою, обидві її ХХ хромосоми повинні нести ці пігменти, але частіше за все гени у кішок різні;
- Поведінка кошенят. Заводчики вважають, що це достовірний спосіб, але все ж звичайним власникам складно за ним орієнтуватися. Вважається, що кішечки не йдуть на контакт з людиною - вони більш самостійні та незалежні, займаються полюванням і відстоюванням своєї території. А ось котики, навпаки, більш контактні та товариські. До того ж хлопчики більш пасивні та частіше відпочивають;
- Статура і зовнішній вигляд. Коли кошенята народжуються, вони виглядають однаково - за мордочкою складно визначити стать. Але в міру дорослішання кішечки менші за котів, а також у них мордочки менші, а риси м'якші та витонченіші. Котики ж більші і виглядають більш мужньо. Уже до віку в 6 місяців вага котів буде набагато більшою.
- Найдостовірнішим способом визначення статі кошеняти є генетичний аналіз. Але він досить дорогий. До того ж з віком його актуальність значно падає - можна визначити стать навіть за статевими ознаками і не помилитися. Однак аналіз має і величезну користь - можна визначити у тварини генетичну схильність до того чи іншого серйозного захворювання. Робиться він дуже просто - з внутрішньої сторони щоки кошеняти береться зішкріб.
Народні способи визначення статі кошеняти
Як би це дивно не звучало, але якщо послухати бабусь, у них є безліч народних способів визначення статі кошеняти. Тут є роздолля для фантазій. Однак є тут частка і досвіду - багатьма методами користуються навіть заводчики.
Так, наприклад, у котиків промежина швидше заростає і шерсть тут густіша, ніж у кішечок.
Бабуся, навчена досвідом, може порадити провести такий простий дослід. Необхідно поставити мисочку з частуванням, наприклад, молоком. Якщо у кошеняти хвіст від задоволення буде гордо піднятий вгору, перед вами котик. Дівчатка ж, коли ласують чим-небудь, найчастіше хвостик опускають.
Ще одне цікаве спостереження полягає в тому, що більш різкий запах сечі саме у хлопчиків, особливо в період статевого дозрівання. А ось у дівчаток вона пахне менш різко.
Усі перераховані вище достовірні методи працюють, а ось народні способи визначення статі їх тільки підтверджують. А тому стежте за своєю твариною, помічайте різні дрібниці в її формуванні та поведінці, і ви точно не помилитеся.
Робимо висновки
Визначити стать кошеняти не так вже й складно, якщо знати різні методи. Можна зупинитися на одному з них, але краще підійти до питання комплексно. Однак найдостовірнішим є відвідування ветеринара - лікар точно не помилиться.
Визначення статі важливе для того, щоб вибрати метод кастрації. Це важливо для тих тварин, які живуть у квартирі і не виходять на вулицю. Шлюбний період завдає тваринам не тільки емоційний дискомфорт, а й фізичні муки. А тому не варто відкладати кастрацію або стерилізацію - адже саме так і проявляється наша турбота про тих, кого ми приручили.