Отруєння у собаки - серйозна і, на жаль, нерідка проблема, з якою доводиться стикатися власникам. Виникнути вона може через недогляд або спеціальне отруєння, наприклад, догхантерами. Залежно від отрут, які потрапили в організм тварини, та їхньої кількості, може порушуватися робота різних органів і систем. Ситуація потребує негайного втручання фахівця. У деяких випадках рахунок йде на години, можливий навіть летальний результат.
Розповідаємо, що потрібно знати про отруєння собаки, щоб своєчасно надати допомогу своєму улюбленцю.
Поширені причини отруєння у собак
Найчастіше у собаки зустрічається харчове отруєння - він з'їдає щось токсичне. Рідше воно буває респіраторним, якщо в дихальні шляхи вихованця потрапляють отруйні речовини, і контактним, коли вони потрапляють в організм через шкіру.
Причинами харчового отруєння можуть бути такі чинники:
- зіпсована їжа - тварини можуть підібрати її на вулиці або з'їсти залишки зі сміттєвого відра;
- лікарські засоби - препарати, призначені для людей, можуть бути небезпечні для собак, особливо у великій кількості;
- хімічні речовини - мийні та чистячі засоби, що часто зустрічаються в будинку, містять агресивні хімікати;
- ветеринарні препарати - навіть спеціальні засоби для собак можуть бути токсичними, якщо вони потрапляють в організм у великій кількості;
- приманки - на вулиці вихованець може випадково з'їсти отруєну їжу, призначену для бродячих собак;
- хімікати для рослин - препарати, які використовуються в садівництві для боротьби зі шкідниками та захворюваннями, можуть викликати сильне отруєння у собаки;
- деякі рослини - азалії та рододендрони, наприклад, містять речовини, здатні викликати в улюбленця кому, а цибулини нарцисів і тюльпанів провокують у тварини проблеми з диханням і тахікардію;
- сире м'ясо або риба, заражені сальмонелою;
- деякі продукти - токсичними для собак можуть бути солодощі, зокрема шоколад, випічка, авокадо, фрукти з кісточками, горіхи, цибуля, часник, кава, чай, жирна їжа.
До нехарчових отруєнь належать укуси деяких комах або змії. Собака може також отруїтися чадним газом під час пожежі.
Як розпізнати отруєння у собаки
Симптоми отруєння можуть проявлятися по-різному залежно від виду токсину, його кількості та особливостей організму тварини. Важливо уважно спостерігати за вихованцем, оскільки перші ознаки не завжди очевидні. При цьому вони можуть досить швидко прогресувати. Серед найпоширеніших симптомів отруєння у собак виділяють:
- блювота - може бути з піною, що свідчить про подразнення шлунка;
- діарея - іноді в калових масах присутні ще домішки крові;
- зміни в поведінці - тварина може бути занадто млявою або, навпаки, гіперактивною;
- рясне слиновиділення;
- блідість або синюшність слизової оболонки порожнини рота;
- розширені зіниці;
- спазми м'язів;
- неконтрольоване сечовипускання;
- сильна спрага;
- порушення координації;
- судоми і конвульсії - у важких випадках;
- сильні болі - тварина може при цьому стогнати;
- прискорене або уповільнене серцебиття.
Клінічні симптоми можуть виникати поступово протягом 1-2 днів після контакту з небезпечною речовиною або проявлятися практично відразу. Багато що залежить від виду отрути, яка потрапляє в організм.
Як допомогти собаці, який отруївся
Перше, що має зробити господар у разі отруєння свого улюбленця, - звернутися до ветеринара. Особливо не можна займатися самолікуванням, якщо невідома причина нездужання тварини. У деяких випадках неправильна терапія може загострити процес, що загрожує порушенням роботи органів і систем організму. Надати тварині першу допомогу можна таким чином:
- Викличте блювоту тільки за рекомендацією ветеринара. Для очищення шлунка влийте собаці сольовий розчин (10 г солі на склянку води) або зробіть очисну клізму зі звичайною водою (температура не вище 18 °C).
- Дайте адсорбент, наприклад, активоване вугілля (10 таблеток на 0,5 склянки води) або інший препарат. Адсорбенти допомагають зв'язати токсини в організмі, їх зручно вводити шприцом без голки.
- Відвезіть вихованця до ветеринара. Спеціаліст проведе промивання шлунка, введе необхідні препарати і призначить відновлювальну дієту. У деяких випадках може знадобитися крапельниця і підтримка функції печінки та інших органів.
Увага! Промивання не рекомендується в разі отруєння побутовими отрутами або хімікатами, оскільки токсичні речовини можуть пошкодити стравохід і слизову. У цьому випадку необхідно промити пащу і морду улюбленця чистою водою і якомога швидше доставити його до ветеринара. Якщо хімікати потрапили на шкіру, уражене місце потрібно обробити мильним розчином.
У разі отруєння чадним газом або димом виведіть собаку на свіже повітря, забезпечте спокій і доступ до води. У важких випадках потрібна термінова медична допомога, оскільки чадний газ викликає кисневе голодування тканин.
Специфічна перша допомога необхідна в разі отруєння ізоніазидом і щурячою отрутою. У разі отруєння ізоніазидом можуть виникнути судоми і порушення координації, але блювоти і проносу немає. В аптечці має бути вітамін B6 (піридоксин) для внутрішньом'язового введення. У разі отруєння щурячою отрутою можливі кровотечі, кров у випорожненнях і блювоті, а також запах часнику з пащі. Для поліпшення згортання крові зробіть укол вітаміну К, але подальше лікування має проводити ветеринар.
Як попередити отруєння у собаки
Собаки - допитливі тварини, які прагнуть спробувати все на смак. Щоб не допустити отруєння у свого вихованця, варто дотримуватися низки рекомендацій:
- вигулювати собаку в наморднику - особливо, якщо він не навчений ігнорувати їжу з землі або від чужих людей;
- постійно контролювати тварину - навіть на закритій і власній території;
- тримати побутову хімію, добрива та ліки в недоступних для собаки місцях;
- уникати перегодовування - може негативно позначитися на травленні вихованця.
Якщо отруєння уникнути не вдалося, потрібно зберігати спокій і швидко зв'язатися з ветеринаром. В екстрених ситуаціях, варто викликати фахівця додому.