Раціон цуценяти - важливий фактор, що впливає на його розвиток, ріст і здоров'я. Він також визначає зовнішній вигляд вихованця, а саме якість його шерсті, статуру, міцність м'язів. Правильно підібраний раціон сприяє зміцненню імунітету, розвитку сильних кісток і здорових суглобів цуценяти. Це також дасть змогу закласти фундамент для гармонійного зростання і формування всіх систем його організму.
Цуценята ростуть практично на очах. Їхні потреби в корисних речовинах значно відрізняються, якщо порівнювати з дорослими собаками. Прискорений розвиток вимагає спеціального підходу до годування, адже навіть невелика помилка може вплинути на здоров'я тварини в майбутньому. Важливо враховувати не тільки склад їжі, а й її об'єм, частоту приймання їжі та особливості травлення.
Перші етапи годування цуценяти
Годуванням цуценяти займаються ще до його появи на світ. Часто суку під час виношування малюків або грудного вигодовування переводять на спеціалізований корм. Він забезпечить її і малюків корисними речовинами.
Материнське молоко є найважливішим першим кормом для цуценяти. Воно легко засвоюється, тому травлення в цьому випадку не забиратиме великі ресурси його організму. Крім того, в ньому містяться корисні речовини, необхідні для зміцнення імунітету, що дозволяє захистити цуценя від захворювань. Коли треба його замінити, то краще для цього взяти спеціальні суміші. Коров'яче та козяче молоко можуть завдати шкоди маленькому організму.
Приблизно з 3 тижня життя цуценяти можна починати вводити прикорм. У цей час у тварини починають прорізуватися зуби, тому вона вже може жувати і гризти. У цей час важливо забезпечити цуценяті найкраще харчування, тому варто вибрати корм супер преміум-класу. За такої умови можна бути впевненим, що ваш вихованець отримає найкращий раціон. При виборі корму потрібно враховувати, що потреби дрібних і великих порід відрізняються.
Основні системи годування цуценяти
Виділяють три основні схеми годування цуценят:
- Натуральні продукти. Цей метод вимагає самостійного приготування їжі, що передбачає ретельний відбір і підготовку інгредієнтів для забезпечення збалансованого раціону цуценяти. Важливо дотримуватися пропорції білків, жирів і вуглеводів, враховувати засвоюваність продуктів і додавати вітамінні та мінеральні комплекси. Натуральна годівля вимагає спеціальних знань, часу і рекомендацій ветеринарів щодо зберігання продуктів.
- Промисловий корм. Цей метод зручний для власників, оскільки корми розробляються на основі наукових досліджень. Для годування передбачені суворі порції з урахуванням ваги, породи і віку тварини, що дає змогу точно контролювати необхідні речовини для її розвитку і зростання.
- Змішаний тип. Передбачає поєднання промислового корму і натуральних продуктів, де натуральні інгредієнти становлять до 10% від загального раціону. Це можуть бути м'ясо, овочі, риба та інші продукти. При зниженні апетиту у цуценяти можна використовувати підсилювачі смаку, а для заохочення під час дресирувань - ласощі.
Деякі власники пропонують своїм вихованцям їжу «зі столу». Такий підхід не тільки не корисний, а й небезпечний для собаки. Хоча таких випадків стає менше, навіть найтурботливіші господарі іноді піддаються спокусі пригостити улюбленця чимось особливим. Щоб уникнути можливих проблем зі здоров'ям, кожному власнику важливо знати список продуктів, які суворо заборонені для собак, серед них:
- солодощі, особливо шоколад;
- продукти з додаванням спецій, навіть коли це, наприклад, паштет із печінки;
- випічка;
- смажені страви та копченості;
- напівфабрикати;
- гриби;
- горіхи;
- фрукти з кісточками.
Важливо! Якщо цуценя було взято у заводчика, деякий час потрібно дотримуватися режиму, який у нього був. Тільки через певний період можна поступово переходити на обрану схему годування. Краще попередньо проконсультуватися з ветеринаром.
Норми годування для цуценят
Яка буде порція і частота прийомів їжі для цуценяти, визначають з урахуванням безлічі факторів.
Як визначити порції на добу
Виробники зазвичай вказують добову порцію, яка рекомендується, на упаковці, часто у вигляді діапазону. Це визначено тим, що потрібна для цуценяти кількість енергії залежить від різних чинників:
- Умов проживання. Наприклад, цуценя, що живе в теплій квартирі, потребує менше енергії, ніж вихованець, який багато часу проводить на вулиці в холодну пору.
- Тривалість і рівень навантаження на прогулянках. Тривале й активне перебування на вулиці потребує більше енергії.
- Ваги і розміру вихованця. Дорослі представники однієї породи можуть значно відрізнятися за габаритами. Цуценяті від дрібних батьків зазвичай потрібно менше корму, ніж його однолітку, що з'явився на світ від великих собак. Корисно уточнити у заводчика, скільки важить доросла особина.
Щоб визначити оптимальний розмір порції, важливо зважувати цуценят. Робити це потрібно регулярно, оскільки вони швидко ростуть.
Частота годувань
Якщо добова порція може варіюватися залежно від різних чинників, то частота годувань визначена конкретніше:
- до 2 місяців - 6-разове харчування;
- у 2-3 місяці - 5-разове;
- з 4-х місяців - 4-разове;
- з 6-ти місяців - 3-разове;
- близько однорічного віку - 2-разове.
Проміжки між прийомами їжі бажано витримувати рівномірними. Це дає змогу попередити підвищене навантаження на травну систему.
Як визначити, чи достатньо цуценяті корму
Щоб зрозуміти, чи вистачає вашому вихованцеві корму, можна використовувати такі методи:
- Орієнтуйтеся на стандартні показники зросту і ваги породи. Врахуйте, що цуценя може рости з різною швидкістю в різні періоди, і іноді воно може виглядати худим, особливо коли швидко ростуть кінцівки.
- Оцініть стан цуценяти. Ребра мають прощупуватися, але не бути видимими. Важливо враховувати особливості, характерні для конкретної породи.
- Проконсультуйтеся з ветеринаром або заводчиком. Фахівець допоможе розвіяти сумніви, що виникли під час використання перших двох методів.
Правильно визначити обсяг порції критично важливо. Якщо цуценя переїдатиме, це призведе до набору зайвої ваги, що шкодить кістковій і серцево-судинній системам. Нестача їжі, навпаки, може спричинити виснаження, уповільнити ріст і завадити тварині досягти повного потенціалу.
Чому цуценя відмовляється від їжі
Найчастіше песики виявляють сильний апетит, зокрема за наявності конкуренції з іншими песиками. Здоровий вихованець може відмовлятися від їжі з таких причин:
- він не встиг зголодніти - можливо, був недостатньо активний перед годуванням;
- йому не хочеться їсти через спекотну погоду;
- він перебуває в стресовому стані через зміни в обстановці;
- біоритми цуценяти не збіглися з розкладом прийомів їжі - наприклад, вихованець хоче спати.
Відсутність апетиту може також свідчити про нездужання. Тому потрібно поспостерігати за станом цуценяти і виключити ймовірність захворювання.
Визначення раціону залежно від особливостей породи
Потреби в корисних речовинах для представників різних видів можуть істотно відрізнятися. Наприклад, у цуценят порід з розкішною, довгою шерстю і тих, кому потрібна потужна мускулатура, вимоги до раціону будуть різними. Деякі особливості годування:
- Дрібні породи. Вимагають висококалорійного корму. У невеликій порції, яка призначається для представників цих видів, повинні міститися всі потрібні для розвитку речовини.
- Великі породи. Цуценята цих видів сильно виростають за короткий час. Тому корм повинен містити багато білка і мати збалансований за вмістом мікроелементів склад. Нерідко в харчову продукцію для таких цуценят додають глюкозамін і хондроїтин. Ці речовини сприяють формуванню хрящової тканини.
- Представники порід з особливо вираженим апетитом. Важливо дотримуватися суворого дозування корму для них. Інакше у собаки може розвинутися ожиріння і виникнути проблеми зі здоров'ям.
Собакам маленьких видів потрібно менше часу, щоб досягти дорослого розміру. З цієї причини перехід на корм для дорослих у них відбувається раніше, ніж у великих порід, які довше залишаються на щенячій продукції для повноцінного розвитку.
Основні помилки під час годування цуценяти
Годування маленького улюбленця - це не звичайне забезпечення йому їжі, а й дотримання важливих правил для здоров'я і гармонійного його зростання. Багато власників припускаються помилок, які можуть негативно позначитися на розвитку цуценяти і його самопочутті. Найпоширеніші серед них:
- Змішування сухого корму і домашньої їжі. За такого підходу баланс нутрієнтів, закладений виробником, порушується. Комбінування промислової продукції та натуральних продуктів може призвести до дисбалансу поживних речовин.
- Часта зміна корму. Коли продукція підходить цуценяті та добре засвоюється, не слід її часто змінювати. Постійні переходи з одного корму на інший можуть спричинити втрату апетиту та проблеми зі шлунково-кишковим трактом.
- Надмірне годування. Цуценята схильні проявляти харчовий інтерес. Вони часто просять їжу, навіть коли ситі. Крім того, при використанні сухого корму відчуття насичення приходить пізніше.
- Годування «на око». Визначати кількість корму краще точно, за допомогою кухонних ваг. Так ви зможете уникнути переїдання або нестачі поживних речовин. Кілька гранул сухого корму замінюють велику порцію звичайної їжі. Навіть, здавалося б, незначні відхилення від рекомендованого обсягу, можуть істотно впливати на раціон.
- Чергування домашньої їжі та сухого корму. Такі переходи вимагають адаптації шлунково-кишкового тракту. Для перетравлення натуральної їжі і промислового корму потрібні різні ферменти і кислотність шлунка. Часта зміна типу харчування може стати стресом для організму, що росте.
- Порушення режиму харчування. Короткі проміжки між їжею перевантажують травлення. Занадто тривалі - можуть викликати у цуценяти відчуття сильного голоду, провокуючи його красти їжу або гризти речі.
Дотримання правил годування допоможе забезпечити безпечний і максимально корисний для вашого вихованця раціон.
Як зрозуміти, що харчування не підходить цуценяті
Якщо корм або режим харчування не підходять вашому улюбленцю, його організм сигналізуватиме про це. Звернути увагу потрібно на такі ознаки:
- зміни випорожнень, блювота;
- небажані прояви на шкірі - почервоніння і лущення можуть свідчити про харчову алергію або брак корисних речовин;
- відхилення в стані очей - на неправильно організований раціон можуть вказувати виділення з них і сльозотеча;
- невідповідність габаритів віковим нормам - щоб контролювати показники, важливо періодично зважувати і вимірювати цуценя.
За появи будь-якої з цих ознак бажано одразу звернутися до ветеринара для оцінки стану улюбленця і коригування його раціону.
Водний режим
Господарі мають забезпечити своєму собаці постійний доступ до питної води. Для цуценят її додають до сухого корму. Це допомагає пом'якшити їжу та полегшити її засвоєння. Власник у такому разі може бути впевнений, що вихованець отримує потрібну кількість рідини. У міру дорослішання цуценя починає самостійно регулювати баланс корму і води, розвиваючи звички пити регулярно.
Для здорового росту цуценяти необхідний збалансований супер-преміум корм. Підібрати його варто з урахуванням особливостей породи і розміру вихованця. Правильно організований раціон підтримує якість шерсті, стан шкіри та слизових оболонок, сприяє гарному травленню. Цуценя в такому разі буде сповнене сил, енергії та порадує свого власника відмінним настроєм.