Чи змінюється поведінка кота навесні

Весна – найкращий період року, коли вся природа оживає, розквітає, зароджується нове життя, з’являються нові ідеї та думки. Брати наші менші в цьому геть не відрізняються від людей. Якщо ви подивитись статистику ветеринарних клінік Східної та Західної Європи, де після грудня світловий день починає наростати, то помітите, що більшість вагітних кішок та більшість кастрацій приходиться на період з березня по травень. « Саме весною гормональний фон у теплокровних тварин змінюється, активізується. » Статеві залози самців починають виділяти більше тестостерону; вироблення сперматозоїдів покращується, їх кількість та активний рух збільшується. Яєчники самок продукують дозрілі життєздатні яйцеклітини, наступає період полювання та тічки; організм цілком спрямований на репродуктивну функцію.

Більшість котів в цей період відмовляються від звичної їжі, або взагалі втрачають апетит. Муркочуть, «співають», видають закликаючі самку звуки. Бійки серед вуличних котів – рядова весняна ситуація. У з’ясуванні стосунків із сородичами встановлюється лідер, так званий альфа-самець, якому належить самиця. Таким чином проходить природній відбір. Не слід хвилюватись про те, що кіт за період гону втрачає всі сили та енергію. Природа так влаштувала, що в зимовий спокійний період коти накопичують достатньо поживних речовин, жиру, енергії, вітамінів та антиоксидантів, щоб вистачило на період спарювання. При цьому мова йде не тільки про диких або вуличних улюбленців. Домашні коти теж виявляють неабияку активність на початку березня. Усім цим оркестром керують статеві гормони. Вагітність у більшості кішок приходиться на середину весни – початок літа, залежно від моменту зачаття. Тому ближче до літа, коли починають народжуватись кошенята, коти приходять у норму, стають більш спокійними та врівноваженими, набирають добрий шерстяний покрив, відновлюють імунітет та психічну рівновагу.

Слід зосередити увагу власників некастрованих котів. За неможливості терпіти «весняні співи» пухнастика, власники часто-густо вирішують дати «волю його почуттям» та випускають на вулицю, щоб так би мовити нагулятись. За декілька тижнів приходить додому хвора, виснажена та поранена тварина. Що з цього приводу треба знати? По-перше, без планових щеплень (в тому числі й від сказу) спілкуватись коту з іншими тваринами категорично заборонено. Панлейкопенія, каліцивіроз, герпес, хламідіоз – це те найпростіше, що може підхопити вихованець. А якщо сказ, який передається через укус? Це вже велика небезпека для власника! Крім того, в котячому суспільстві досить активно циркулюють хвороби, що передаються статевим шляхом – хламідія, мікоплазма, герпес, бруцелла. Від них немає щеплень, а лікування затягується на 2-3 тижні та лише за умови вдало підібраних препаратів.

Та найгірша ситуація – отримання в спадок від «нареченої» коронавірусу котячих, вірусної лейкемії або вірусу імунодефіциту котів, які є невиліковними та в більшості випадків закінчуються летально. Ви навіть можете не одразу помітити симптоми. Вірусні інфекції, що мають затяжний хронічний перебіг, водночас мають тривалий інкубаційний період. Отже, якщо ваш кіт випадково пішов до «коханої», то дії власника після його повернення повинні бути наступні:

  • Викупати, накормити.
  • Обробити проти бліх, кліщів, гельмінтів.
  • Періодично обстежувати загальний стан (млявість, температура, задишка, кашель, сльозотеча, виразки на шкірі та слизових оболонках, алопеції, свербіж, слинотеча, відмова від їжі, кульгавість, блювота, пронос – перші неблагоприємні симптоми!). При появі одного або декількох ознак слід негайно звертатися до лікаря.
  • При відсутності симптомів, але для власного заспокоєння зробити експрес-тести у ветеринарній клініці або повноцінні тести у сертифікованій ветеринарній лабораторії на: хламідія, мікоплазма, герпес – методом ПЦР; FeCov, FIP, FeLV, FIV методом ІФА-аналізу.

Якщо кіт не становить племінної цінності, то такого улюбленця слід каструвати. По-перше, це збереже здоров’я ваше та вашого пухнастика. Кастрація – один з методів профілактики онкопатології. По-друге, така процедура зменшує кількість статевих гормонів, як наслідок – зникає ризик серцево-судинних хвороб самців, збільшується тривалість життя в цілому. А якщо кіт використовується в розведенні, підходьте до вибору його статевої партнерки відповідально.

« Поведінка кота навесні також досить залежить від годування та моціону. » Намагайтесь залучити до раціону більше рослинних вітаміновмісних компонентів, про- та пребіотиків. Перевага звичайно надається високому вмісту добре засвоюваного білку. Ненасичені жирні кислоти родини Омега – відмінний стимулятор імунітету та когнітивних функцій у старіючих котиків. Через нестачу активності у теплий період року кіт може піддаватись депресії та навіть стати більш агресивним. Радимо більше грати з пухнастиком, влаштовувати будиночки та лабіринти, використовувати інтерактивні іграшки.