Відповідальному господареві слід вирішити, чим правильно годувати собаку, ще до того, як вихованець з'явився в будинку. Деякі власники відразу після відлучення переводять цуценят на готові промислові корми, а інші категорично заявляють про їхню шкідливість і вибирають тільки натуральні продукти. Сперечатись про правоту однієї зі сторін немає сенсу, тому що слід враховувати якість раціону. Сухий корм економ-класу не кращий за хліб, який розмочений у бульйоні з курки, напханої антибіотиками, консервантами та ГМО.
Але якщо не кидатися в крайнощі та розглянути варіанти використання повноцінних натуральних раціонів та кормів супер-преміум-класу, преміум-класу чи холістика, то і тут неможливо відповісти однозначно. У будь-якому випадку необхідно враховувати вік, стан та переваги тварини, а також наявність у неї захворювань або генетичних схильностей.
Переваги та недоліки натуралки
Головним аргументом на користь натурального годування є еволюційно сформований тип харчування м'ясоїдних тварин. У природному середовищі відсутні сухі корми для собак, тому хижаки інтуїтивно підбирають собі раціон із переважанням білків.
До переваг натурального годування слід зарахувати:
- відсутність промислової переробки товарів;
- "прозорість" раціону;
- відсутність консервантів, ароматизаторів, підсилювачів смаку;
- достатнє навантаження на жувальний апарат;
- можливість швидкого вилучення алергенів із раціону.
Вихованцями зазвичай із задоволенням поїдають м'ясні продукти, тоді як до промислових раціонів багатьох тварин доводиться привчати поступово.
З недоліків натуралки варто зазначити:
- витрати часу та турбот на приготування їжі;
- необхідність зберігання продуктів у холодильнику;
- висока вартість якісних інгредієнтів повноцінного раціону;
- незручності, що виникають під час поїздок та подорожей;
- ризик зараження паразитами при згодовуванні сирого м'яса та риби.
Щоб забезпечити повноцінне натуральне харчування, необхідно мати певні знання, а також враховувати вік, вагу, породні та індивідуальні особливості організму собаки. Якщо це забезпечити немає можливості, краще вибирати корми для собак преміум-класу та давати їх на постійній основі.
Як і чим годувати собаку при натуральному годуванні
Собаки не потребують різноманітності продуктів. Їхня травна система краще засвоює звичну їжу. Тому меню має включати такі продукти:
- 2-3 види м'яса. Це може бути яловичина, курятина, м'ясо кролика чи індички. Також 1-2 рази на тиждень можна давати печінку, серце, нирки, вим'я. А ось з легкими потрібно бути обережнішими, тому що навіть у відвареному вигляді вони часто провокують діарею.
- Варена морська риба. Включати до раціону 1-2 рази на тиждень.
- Крупи. Перевагу потрібно віддавати гречці та рису. Добре засвоюється ячна крупа дрібного помелу, але її краще змішувати з іншими злаковими.
- Рослинна олія. Можна додавати в їжу щодня по чайній або столовій ложці, залежно від розмірів собаки.
- Овочі та фрукти. Варто вибирати кабачок, цвітну капусту чи броколі, моркву, гарбуз, яблука. Білокочанну капусту та картоплю необхідно виключити, оскільки вони викликають метеоризм і засвоюються організмом у мізерній кількості.
- Яйця. Можна давати у сирому чи вареному вигляді не більше 1-2 разів на тиждень. В оптимальному варіанті варто вибирати перепелині яйця, які не викликають алергічних реакцій.
- Кисломолочні натуральні продукти. Домашній кефір, йогурт, сир чи кальциноване кисле молоко.
Останнім часом почастішали випадки виникнення алергічних реакцій на куряче м'ясо. Деякі породи (пітбультер'єри) спочатку схильні до алергії до курятини, але у більшості вихованців вона проявляється при постійному згодовуванні. Тому краще чергувати кілька видів м'яса, крім свинини та жирних видів птахів.
Рекомендації щодо годування
Визначившись із набором продуктів, необхідно грамотно збалансувати раціон по поживних речовин, вітамінів та мінералів. При правильному харчуванні кількість білка у раціоні має становити від 6 до 8 г на кг живої ваги собаки. Нестача протеїнів не дозволить виростити вихованця з розвиненою скелетною мускулатурою та блискучою густою шерстю, а надлишок спровокує розвиток патологій нирок та печінки.
У меню вихованця не повинні бути присутні такі продукти:
- м'ясні та рибні консерви, копченості;
- солодощі, випічка;
- цільне молоко;
- трубчасті кістки;
- смаженої їжі.
У зимовий період слід давати вітамінно-мінеральні препарати. Але попередньо варто проконсультуватися із ветеринарним фахівцем.
Переваги годування сухим кормом
- Йдеться далі про корми преміум-класу та холістик, які не містять підсилювачів смаку та барвників. До їх переваг належать;
- збалансованість за вітамінами, макро- та мікроелементами;
- зручність зберігання, транспортування, годування та дозування;
- економія часу;
- тривале зберігання без холодильника;
- можливість підбору кормів відповідно до віку, породи, маси тіла та фізіологічних особливостей організму.
При годуванні сухими промисловими кормами у собаки завжди має бути у вільному доступі чиста вода.
Коли виникає необхідність переведення на сухий корм
При розвитку деяких патологій у собак ветеринарний фахівець може призначити дієту, за якої вихованця переводять на сухий корм. Також переведення на промисловий раціон необхідний за неможливості приготування чи зберігання натуральних продуктів.
Якщо власник не може приділяти належну кількість часу для приготування їжі для свого собаки, то краще відразу запастися сухими кормами і консервами для тварин.
Поради власникам
Вирішуючи, чим краще годувати собаку, варто об'єктивно оцінити свої фінансові та тимчасові можливості. В оптимальному варіанті варто показати вихованця ветеринару та запитати професійної поради щодо годування.
Вибираючи самостійно між натуралкою та сухими кормами, власник повинен чітко знати, що змішувати ці два види харчування заборонено. Порушення цього правила призводить до патологій печінки та ШКТ, алергій, випадання вовни, зниження імунітету та інших проблем.