З настанням холодів хворіють не тільки люди. До застуд схильні й пухнасті домашні улюбленці - коти. У них піднімається температура, вони кашляють і страждають від нежитю. Найбільше схильні до хвороб молоді незміцнілі кошенята, вікові особини й особливо короткошерсті породи кішок.

Причини застуди у кішок

Пухнасті вихованці зазвичай легко справляються з вірусними інфекціями. Але ослаблення імунної системи, як і в людей, відбувається:

  • в ослаблених котів, які мають незбалансований раціон;
  • за поганих умов утримання (вогкість і протяги), постійних стресів;
  • за низьких температур навколишнього середовища;
  • при постійному контакті з вірусоносіями.

Годування вихованців їжею, в якій відсутні вітаміни, є дефіцит білків і мінералів, призводять до зниження опірності організму кота і виникнення інфекційних захворювань. Тому рекомендується підтримувати організм тварини корисними добавками. Сучасні вітаміни для котів містять потрібні компоненти в оптимальній кількості. 

Часто симптоми застуди пов'язані з вірусним захворюванням, але бувають і бактеріальні:

  • Котячий герпес (ринотрахеїт). Вірусна інфекція верхніх дихальних шляхів, найпоширеніша застуда у кішок. Інфікування відбувається шляхом прямого контакту з виділеннями хворого кота. У ослабленої особини гостра фаза виникає через 4-12 днів. Також вірус може зберігатися роками в латентній формі.
  • Каліцивіроз. Проявляється запаленням верхніх дихальних шляхів. Реєструється в 10-50% усіх випадків захворювань. Інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом від котів, які хворіють. Перебіг хвороби гострий.
  • Мікоплазмоз. Гостра бактеріальна інфекція, що викликає запалення внутрішніх органів. Основні клінічні прояви захворювання - сльозотеча.

До цієї групи можна віднести і хламідіоз. Захворювання передається через контакт з інфікованими котами. Проходить у гострій формі, проявляється кон'юнктивітом і гнійними виділеннями з носа.

Як проявляється застуда у котів

Усі симптоми хворого на застуду кота схожі на людські. У маленьких кошенят застудні інфекції бувають набагато частіше, ніж у дорослих особин, через імунітет, що не повністю сформувався. Основними симптомами виступають:

  • висока температура проявляється сухістю носа, на дотик він стає гарячим;
  • кіт млявий і апатичний, мало їсть і п'є;
  • з'являється нежить, може бути задишка, утруднене дихання і кашель;
  • можлива сльозотеча.

Такі симптоми характерні для пневмонії, туберкульозу, каліцивірозу, панлейкопенії, мікоплазмозу та інфекційного перитоніту. Тому за можливості хворого улюбленця необхідно помістити в сухе і тепле, без протягів місце, забезпечити його теплим питтям. Важливо якомога швидше звернутися до ветеринара для проведення лабораторних аналізів і встановлення діагнозу. Особливо важливо це зробити при появі блювоти і діареї, густих зелених виділеннях з носа і швидкому погіршенні стану вихованця.

Чим лікувати застуджену кішку

При появі симптомів насамперед необхідно побувати у ветеринарного лікаря. Не слід самостійно призначати лікування домашньому улюбленцю. Неправильно використовувані препарати для тварини можуть бути не менш небезпечні, ніж будь-яке захворювання. Захисні функції організму підвищить своєчасна вакцинація.

Якщо діагноз підтверджено, кота рекомендується розмістити в теплому, добре провітрюваному приміщенні без протягів і підвищеної вологості. Під час провітрювання кімнати вихованця слід забирати в іншу кімнату. Коту необхідно забезпечити постійний доступ до чистої води кімнатної температури. Не зайвими будуть вітамінні комплекси. 

  • У разі каліцивірусної інфекції від господарів потрібно регулярно обробляти ранки в ротовій порожнині. Іноді потрібне крапельне введення ліків, а також встановлення езофагостоми в разі відмови від їжі. Також призначають знеболювальні препарати.
  • Герпесвірусний ринотрахеїт усувається шляхом приймання препаратів ацикловіру за схемою, призначеною лікарем. Не рекомендується збивати температуру, якщо вона не перевищує 39,5°C. 
  • Мікоплазмоз із респіраторними симптомами лікується антибіотиками. Додатково призначають протизапальні, знеболювальні, жарознижувальні препарати. 

У всіх випадках у період рясних очних і носових виділень слід регулярно промивати слизові. Погіршення стану тварини обов'язково вимагає відвідування ветеринара.