Досвідчені кошатники і власники першого у своєму житті кота можуть зіткнутися з питанням кастрації, її плюсів, мінусів і наслідків. В одних ситуаціях кастрація необхідна за показаннями здоров'я кота, а в інших пов'язана з комфортом власників домашніх тварин, наявністю інших котів або кішок у будинку. Хірургічна операція не надто складна. Статеві залози видаляються малоінвазивно. Після виходу з наркозу кіт може вирушати додому відновлюватися.

Позитивні наслідки кастрації котів

Кастрація істотно покращує спільне проживання котів та їхніх господарів у квартирах або приватних будинках. Після кастрації тварини:

  • стають більш спокійними, слухняними та ласкавими;
  • припиняють агресивно поводитися, кусати і дряпати інших вихованців, яких статевозрілий кіт може сприймати як супротивників;
  • перестають активно шукати самку, збігати на вулицю, кричати ночами в періоди пробудження інстинкту розмноження;
  • перестають мітити територію секретом, що залишає огидний запах, який практично не змивається;
  • менше хворіють, зокрема на статеві інфекції та цистити;
  • живуть на 3-4 роки довше, ніж некастровані побратими.

Якщо в будинку є тварини обох статей, кастрація дає змогу уникнути конфліктів між тваринами і появи несподіваного потомства. Коти стають більш адекватними після кастрації, менше псують меблі та речі господарів.

Можливі негативні наслідки кастрації

Господарям слід знати і деякі негативні наслідки видалення статевих залоз:

  • У кота відзначається подвоєний апетит через зміну гормонального фону, він більше лінується і менше рухається. Тому, щоб уникнути ожиріння, необхідно ретельно стежити за харчуванням і активністю вихованця.
  • Якщо кастрацію провели пізно, статевозрілий кіт може продовжити «гуляти» і виконувати шлюбні пісні, оскільки за гормони відповідає і гіпофіз. Відсікання сім'яників вирішує питання запахів міток, але вже усталену поведінку, пов'язану з інстинктом розмноження, не прибирає.
  • Наркоз, що застосовується під час хірургічного втручання, може вплинути на роботу серцево-судинної системи, особливо у дорослих і літніх особин.

Щоб мінімізувати мінуси кастрації, слід проводити операцію до настання статевої зрілості, тобто в 7-9 місяців залежно від породи.

Операція триває не більше ніж півгодини, але до неї слід підготуватися - виявити протипоказання і виключити можливі ускладнення. Будь-які наслідки для здоров'я кота бувають рідко. Ветеринар перевіряє серцебиття, переконується в успішному виході тварини з наркозу і відпускає вихованця з господарем додому. 

Вдома коту призначена дієта, догляд і любов власника. Під час виходу з наркозу у тварини може бути порушена координація, тому потрібно стежити, щоб кіт не впав і не поранився.

Поведінка кота після кастрації

Кастрація, як і будь-яке хірургічне втручання, стає сильним стресом для кота. Кожна тварина реагує на стрес і наркоз по-своєму. Одні коти після виходу з наркозу мляві й апатичні, інші - насторожені або навіть агресивні. Навколишнє оточення і рівень збудження під час підготовки до операції також можуть залишити слід на поведінці кота.

Навіть найдобріші коти можуть подряпати лікаря і господаря нарівні з некерованими тваринами через страх і біль. Але настрій вихованця поступово нормалізується, біль зникне і шви заживуть. Головне - не ображатися на кота, перетерпіти час, коли йому боляче і страшно, оточити ласкою і турботою. 

Коти досить швидко відходять від наркозу і повертаються до звичного способу життя. Місцева анестезія діє недовго, і вже через годину вихованець приходить до тями, а від загального наркозу тварина може відходити до 24 годин. Загальна анестезія робить кота слабким, заважає йому нормально орієнтуватися в просторі. Тварина може відчувати нудоту, погано їсти.

Якщо улюбленець відходить від загального наркозу, не варто залишати його без нагляду, особливо на стільці, дивані або де-небудь, звідки можна впасти. Тварині може бути складно розраховувати траєкторію і силу стрибка, вона може вдарятися об кути меблів.

Сказати точно, через який час кіт відійде від наркозу, не може жоден ветеринар. Пробудження досить індивідуальне і залежить від стану організму загалом. Млявість, запаморочення і сонливість можуть спостерігатися ще кілька днів, тому тварину варто оточити турботою.

Багато котів схильні забиватися в тихі затишні місця, коли їм боляче і страшно. Якщо кіт бажає побути на самоті, не варто йому заважати. Він поступово заспокоїться і повернеться до звичайного укладу життя.

Деякі можуть, виходячи з наркозу, пустувати, голосно нявкати, намагатися бігати. За такими вихованцями потрібно стежити, оскільки порушена координація може призвести до травм.

Коти, прооперовані занадто пізно, зберігають багато звичок, що сформувалися під час статевого дозрівання. Доти, доки гормональний фон не стабілізується і не зменшиться рівень статевих гормонів, вони можуть і далі мітити кути та меблі. Якщо тварина залишала мітки тільки під час «гуляння», через пару тижнів ця звичка зникне. Якщо ж кіт постійно мітив територію, особливо в будинках з великою кількістю тварин, то він може продовжити ставити мітки і після кастрації. Різкого запаху вже не буде, але самець може мітити до глибокої старості.

Якщо кота кастрували після першої статевої охоти і він уже опанував навички спарювання з кішками, він може намагатися зноситися і далі, потомства при цьому не буде. Нестатевозрілі коти після кастрації уваги кішок не потребують.

Будь-який кіт після кастрації - це вже не стурбований розмноженням самець, а ніжний домашній котик, який поступово перестає волати ночами, битися з іншими котами і мітити смердючою сечею всі поверхні в будинку.

Реабілітація кота після кастрації

Реабілітація після кастрації не вимагає якихось особливих процедур, головне - забезпечити коту спокій і приділити увагу, якщо він того бажає. Якщо ускладнень немає, вихованець прийде в норму за кілька днів. Домашній улюбленець буде багато спати і мало їсти. У рідкісних випадках місце шва може турбувати тварину, а пошкоджені тканини потрібно обробляти антисептиком або маззю з антибіотиком за призначенням ветеринара. 

При сильних болях лікар може прописати знеболювальні. Але якщо вихованець прийшов до тями і виглядає здоровим, то не варто давати йому зайві медикаменти. Кастрація - операція не складна, через тиждень кіт відновиться сам без ліків.

На що слід звертати увагу після кастрації кота?

Прийшовши з ветклініки після кастрації, слід:

  • Розмістити кота на підлозі, в перенесенні або манежі, в якому не тісно, можна рухатися, але немає протягу і спеки від батареї опалення, не можна звалитися з висоти.
  • Забезпечити тварину водою, оскільки анестезія викликає спрагу. Якщо вихованцеві складно пити, можна обережно вливати йому потроху води шприцом без голки в пащу, коли він не спить. Кількість має бути мінімальною.
  • Одягти медичний комір, щоб кіт не розлизував рану.
  • Поставити поблизу порожній лоток і мити його після кожного використання. Наповнювач може потрапити в рану, тому не варто його додавати 6-7 днів до повного загоєння. Не варто сварити улюбленця, якщо він зробить свої справи в недозволеному місці. Він повернеться до туалету в лотку, щойно почуватиметься краще та перестане стресувати.

Не варто купати тварину в найближчий місяць, щоб не пошкодити ранки і не занести інфекцію. Потрібно стежити за:

  • температурою - її підвищення може свідчити про інфекцію;
  • відмовою від води і пиття понад 24 години, тривалою слабкістю і апатією;
  • станом швів, чистотою і сухістю їхньої поверхні (якщо з'являється нагноєння або через добу є кров, слід звернутися до ветеринара);
  • станом живота і серцебиттям - якщо у кота є задишка, прискорено б'ється серце або при промацуванні болить живіт, потрібно негайно зв'язатися з лікарем.

Після кастрації кота власник отримує від лікаря всю необхідну інформацію про післяопераційний догляд. Саму процедуру вихованець досить швидко забуває і повертається до звичайного життя, але без гормональних вибухів.

Чим годувати кота після кастрації

Погодувати вихованця можна через 8-10 годин після кастрації, коли він прокинеться і буде готовий поїсти. Водночас вода має бути у кота в доступі відразу.

Корм краще дати рідкий - не надто насичений м'ясний бульйон, нежирні кефір або сир, якщо у кота немає проблем з переносимістю молочних продуктів. Раціон має бути дієтичним і легким.

Не варто давати тварині:

  • сухі корми та консерви;
  • м'ясо, рибу та овочі;
  • злаки та каші.

Вводити корм потрібно поступово, щоб не навантажувати шлунок. Можна розбавляти харчування водою, суворо відстежуючи кількість і уникаючи переїдання. Слід вибирати сухий корм для кастрованих котів з лінійок спеціальної ветеринарної дієти для стерильних тварин. Вихованці на натуральному кормі можуть їсти м'ясо кролика або яловичину, каші з невеликою кількістю овочів. Слід додавати вітамінні препарати й уникати годування жирними та солоними продуктами.

Якщо кіт відмовляється від їжі довше 2 днів, варто звернутися до ветеринара. Це може свідчити про початок запального процесу.

Можливі ускладнення після кастрації

Ускладнення після кастрації трапляються рідко, проте господарям слід враховувати їхню можливість. Наркоз може викликати запор. Якщо кіт не може сходити в туалет кілька днів після кастрації, варто дати йому вазелінову олію і дитячі краплі від закрепу в мінімальному дозуванні. Пронос після кастрації може бути реакцією на стрес або ознакою бактеріальної інфекції. Якщо пронос не минув за добу-дві, краще звернутися до ветеринара і здати аналізи.

Кілька днів після кастрації кіт може мати проблеми із сечовипусканням через те, що мало їсть і п'є. Якщо кіт зробив калюжу повз лоток, лаяти його не варто, йому поки складно використовувати свій туалет. Можна надіти вихованцеві памперс або підкласти пелюшку, поки стан не нормалізується. Якщо кіт не може сходити в туалет 2 дні або є сліди крові в сечі, потрібно звернутися до ветеринара і перевірити наявність прихованих кровотеч. Симптомами ускладнень можуть бути:

  • непритомність;
  • синій колір слизових;
  • слабкість;
  • болі під час сечовипускання.

Терміново потрібно їхати до ветеринара, якщо у кота:

  • підвищилася температура;
  • не проходить млявість;
  • відкрилася кровотеча;
  • проблеми зі стільцем і сечовипусканням;
  • болить живіт і не проходить скутість рухів.

Особливо ретельно потрібно стежити за улюбленцем перші 2-3 дні, оскільки ускладнення можуть проявитися в цей період. Далі, найчастіше, відновлення відбувається само собою без зайвих медикаментів і звернення до ветеринара.