Іноді деякі власники котів звертають увагу на те, що у кішки неприємно пахне з рота - після годування або в інший час. І не завжди це вважається нормою. Адже є маса причин виникнення цього неприємного явища - від недостатньої гігієни до серйозних проблем зі здоров'ям. Дізнайтеся, чому з котячої пащі може пахнути рибою, гниллю, неперетравленим кормом, ацетоном, аміаком та іншими неприємними ароматами. І головне - озброївшись інформацією, ви зможете вжити заходів, щоб позбутися проблеми.

Причини неприємного запаху з рота у кішки

Якщо у кота смердить з рота, ветеринари називають це "галітоз". Він може бути симптомом великої кількості патологій.

Якщо запах виходить з рота, перш за все, варто задуматися про таку проблему як порушення балансу мікрофлори.
Так, у нормі, в роті тварини "проживають" безпечні аеробні бактерії, завдяки яким з рота виходить нейтральний запах або легкий запах корму. Якщо ж виникає патологія, безпечних бактерій витісняють анаеробні мікроорганізми. Тоді-то ми і відчуваємо найнеприємніші запахи, які можна порівняти часом навіть з "ароматами" зі сміттєвого відра.

Якщо ви відчуваєте запах тільки на видиху через ніс, то найкраще провести обстеження внутрішніх органів вихованця. Якщо тканини уражені, саме вони можуть виділяти токсини, що виводяться не тільки через кров, а й легенями. У цьому випадку, нормальне "свіже" дихання замінюється запахом сечі, ацетону, сірки або бензину.

До речі, якщо у кішки є схильність до проблем з носоглоткою або ж у неї запалені ясна, є неправильний прикус, неприємні запахи практично неминучі.

Також є ризик несвіжого дихання у котів певних порід, наприклад, у сфінксів, абіссінців або британців.

Але все ж, до головних причин того, що у кішки смердить з рота, ветеринари відносять кілька варіантів.

Зміна молочних зубів

Коли проблема виникає вже на першому році життя, і ви помітили, що у кошеняти пахне з рота, можливо, нічого серйозного - просто відбувається заміна молочних зубів. Процес зміни відбувається у віці 3-8 місяців від народження і може залежати як від породи, так і обраного корму. Молодому коту стає важко жувати, а в місцях зубів, що випали, з'являються ранки, через які й розвивається хвороботворна мікрофлора, що провокує "аромати".

Як позбутися? До того, поки всі зуби повністю не зміняться новими, навряд чи можна виправити ситуацію. Але ви можете допомогти кошеняті та полегшити процес. Можете купити вихованцеві іграшки та частування для здоров'я зубів.

Якщо ви помітили, що зуби змінюються повільно або запалені ясна, покажіть вихованця лікарю. Затримка процесу може зіпсувати прикус, а запах залишиться назавжди.

Несвіже харчування

Якщо в тарілку кішки потрапив зіпсований шматочок м'яса або риби, це легко може спровокувати неприємний запах.

Як позбутися? У звичайних умовах запах швидко вивітрюється - буквально після наступного годування він зникає. Але ви можете дати коту свіжої та чистої води.

Важливо! Слідкуйте за станом кішки, адже несвіжа їжа може стати причиною отруєння.

Тривалий голод

Якщо востаннє кішка їла понад 12 годин тому, може з'явитися запах гнилі з рота. Він виникає через розщеплення жирів, унаслідок чого виділяються леткі сполуки - під час дихання вони виходять назовні.

Як позбутися? Виключіть тривале голодування, змінивши графік харчування кота. Годуйте тварину не рідше, ніж двічі на день в одні й ті самі години.

Раціон побудований на вологому кормі

Якщо кішка віддає перевагу виключно вологому корму, то її зуби не очищаються від нальоту, як із сухим кормом. Ясна можуть червоніти і набрякати, а з пащі неприємно пахне.

Як позбутися? Найпростіше ввести в раціон тверді корми з абразивними частинками, які будуть ніжно очищати зуби від нальоту. Також допомагають дентальні ласощі. Не виключена гігієна рота з вашим втручанням - ось тільки не кожна кішка дозволить почистити їй зубки, тому, можливо, знадобиться візит до котячого стоматолога або ветеринара.

Сухість у ротовій порожнині

Після сильного стресу і зневоднення, що настало за ним, порушується робота слинних залоз, відзначається недостатність слиновиділення. На тлі цього в роті накопичуються залишки їжі. На тлі гниття біомас утворюються леткі сполуки сірки, що виділяють малоприємний запах.

Як позбутися? Бажано вирушити з вихованцем у клініку для діагностики причин сухості. Але якщо ви помітили, що кішка просто не хоче пити воду зі своєї миски, можливо, варто придбати спеціальну поїлку у вигляді фонтанчика.

Чужорідні тіла

Ваша кішка грається з усім, що "погано прибито"? Ковтає кістки, гризе меблі, тягне до рота нитки? Усе це може травмувати тканини в роті - в утворених ранках розвиватиметься патогенна мікрофлора. Жування буде болючим, тому вихованець спробує ковтати їжу, не пережовуючи - з рота при цьому з'явиться неприємне "амбре". 

Як позбутися? Обробіть пошкодження слизових у роті антисептиком або ранозагоювальним засобом (для внутрішнього застосування). Підійде легкий розчин марганцівки або заварений і охолоджений чай з ромашки.

Зубні проблеми

Стоматити, карієс, гінгівіти та інші проблеми зубів і ясен також здатні спровокувати появу запаху. У роті зростає кількість шкідливих бактерій, на тлі чого в улюбленця з'являється багато слини, ускладнюється жування і червоніють слизові.

Як позбутися? Лікування зубів і ясен у котів - завдання ветеринарного стоматолога. Профілактика - ваше завдання. Ви можете регулярно зчищати наліт, використовуючи пасту з ветеринарної аптеки. 

Важливо! Також варто перевести вихованця на спеціальні корми для порід, схильних до хвороб ясен і зубів.

Хвороби носоглотки

У котів також може з'являтися неприємний запах через поліпи в носі та в разі розвитку синуситу або гаймориту. Визначити проблему можна за виділеннями з очей і носа, частим чханням і підвищеною температурою.

Як позбутися? Лікувати хвороби можна як оперативно, так і за допомогою ліків. Але призначати лікування має компетентний лікар, провівши візуальний огляд і зробивши необхідні дослідження.

Внутрішні хвороби

Літні кішки схильні до вірусних інфекцій, порушень роботи шлунка і кишечника, діабету, хвороб печінки, нирок і не тільки. Будь-яка хвороба може викликати різкий запах із пащі.

Як позбутися? Системні порушення організму лікують спеціальною дієтою, ліками та заходами, спрямованими на поліпшення захисних функцій імунної системи. Іноді потрібна й операція, у будь-якому разі, вам знадобиться консультація ветеринара.

Паразитарні інфекції

Якщо остання обробка була давно (оптимальний графік - раз на півроку), то неприємні запахи можуть свідчити про наявність гельмінтів.

Як позбутися? Допоможуть спеціальні препарати - краплі на холку або таблетки. Вибирати протипаразитарний засіб важливо з урахуванням ваги, віку та особливостей улюбленця - у цьому вам також допоможе ветеринар.

Знаходимо причину затхлого дихання

Для визначення причини важливо:

  1. Знайти джерело. Це може бути запах на видиху носом або ротом.
  2. Оцінити сам запах. Він може бути рибним (хвороби порожнини рота, зубів), гнильним (проблеми ШКТ, невідповідний корм, гастрит, зараження гельмінтами, пухлини), ацетоновим (проблеми нирок) або солодкуватим (хвороби печінки).
  3. Провести лабораторні дослідження. Якщо чищення зубів і зміна корму не допомогли, а паща не виглядає хворою, патологію повинен шукати фахівець. Ветеринар може взяти мазки, аналізи, зробити УЗД або рентгенологічне дослідження.

Профілактика неприємного запаху з рота у кішки

Ось список перевірених рекомендацій:

  • Гігієна. Постарайтеся щодня приділяти увагу чищенню. Якщо кішка не звикла до цього процесу, почніть з поступового введення чищення зубів і використовуйте м'яку щітку і пасту зі смаком, що привертає кішок.
  • Регулярні візити до ветеринара. Рекомендується регулярно відвідувати ветеринара для огляду порожнини рота. Лікар може також рекомендувати професійну чистку.
  • Годування правильним кормом. Виберіть корм високої якості, який підходить для здоров'я порожнини рота кішки. Розгляньте можливість використання спеціальних кормів, розроблених для підтримки здоров'я зубів і ясен. Ці корми можуть містити добавки, що сприяють боротьбі з проблемою.
  • Надання іграшок для жування. Дайте кішці доступ до безпечних іграшок для жування, які допоможуть стимулювати секрецію слини і природно очищати порожнину рота. Жувальні іграшки також можуть допомогти зменшити утворення зубного нальоту.
  • Забезпечення доступу до свіжої води. Переконайтеся, що у кішки завжди є свіжа і чиста вода. Це допоможе зволожити порожнину рота і знизити ризик розвитку бактерій і неприємного запаху.
  • Уникайте сильно ароматизованих кормів і поживних добавок. Деякі корми можуть містити інгредієнти, які сприяють появі неприємного запаху з рота у кішок.

Отже, неприємний запах з рота у кішок може бути ознакою різних проблем і вимагає уваги з боку власника. Важливо розуміти, що причини неприємного запаху можуть бути пов'язані як з поганою гігієною порожнини рота, так і з серйозними захворюваннями органів або систем кішки, а також з неправильним прикусом та іншими відхиленнями. Якщо проблема зберігається або посилюється, рекомендується звернутися до ветеринара для більш детального обстеження і лікування.

Забезпечення правильного догляду за порожниною рота вашої кішки допоможе не тільки усунути неприємний запах, а й підтримувати її загальне здоров'я.