Лишай - неприємне і досить поширене захворювання, до якого схильні домашні улюбленці. Викликає лишай грибок - саме з його вини тварина відчуває дискомфорт і ризикує здоров'ям. У грибкових вогнищах з'являються рани, через які в організм кішки можуть потрапляти бактерії. Якщо вчасно не помітити проблему і затягнути з лікуванням, можна зіткнутися з серйозними ускладненнями. Тому озбройтеся знаннями про цю хворобу, щоб, зіткнувшись з нею віч-на-віч, знати, як діяти.
Причини лишаю у кішок
Є 3 види бактерій, що викликають заразне і неприємне захворювання - лишай: Trichophyton, Microsporum canis, Microsporum gypseum. Якщо кішка контактувала із зараженими тваринами або довго перебувала в місцях з високою концентрацією бактерій, зараження практично неминуче. Потрапляючи на шерсть і шкіру вихованця, як і личить грибку в сприятливому середовищі, він швидко розмножується і здатний бути активним до 3-х років.
Але миттєвим зараження не назвати, адже є інкубаційний період - у перші дні контакту з грибком, імунна система кішки намагається боротися своїми силами, тому симптомів не спостерігається. Якщо імунітет не впорався, з'являються перші "дзвіночки" - насамперед шкіра покривається великими плямами.
Які кішки схильні до лишаю насамперед?
Якщо ваша кішка перебуває в групі ризику, варто бути особливо уважними:
- кошенята на перших місяцях життя - їхній імунітет тільки формується;
- вагітні кішки - їхній імунітет ослаблений;
- тварини, які страждають на хронічні захворювання;
- коти з алергією.
Також незаперечний момент із генетичною схильністю до захворювання. Найбільше ризикують довгошерсті кішки - перські, гімалайські та інші. У таких вихованців хвороба може протікати з ускладненнями.
Деякі кішки можуть бути тільки переносниками спор - самі не хворіють, але людину або інших тварин заразити можуть.
Види лишаю у кішок
Є кілька видів лишаю, кожен з яких має свої характерні особливості та симптоми:
- Стригучий. Цей вид лишаю викликається грибком Microsporum canis і характеризується появою круглих плям на шкірі кішки. Плями зазвичай мають яскравий червоний колір, видно ореоли лущення, і в центрі плями знаходиться область з облисінням. Може супроводжуватися свербінням і поширюватися на інші ділянки тіла. Особливо небезпечний лишай для дітей - досить погладити заразну кішку, щоб заразитися. Та й бактерії дуже витривалі - здатні залишатися в текстилі та на інших поверхнях кілька років.
- Рожевий. Цей вид лишаю, також відомий як лишай Гібера, викликається грибком Microsporum gypseum. Він проявляється у вигляді круглих, рожевих або червонуватих плям на шкірі кішки. Плями можуть лущитися і бути легкими, їхні розміри можуть варіюватися. Зазвичай не супроводжується свербінням і не викликає облисіння. Може передаватися кошенятам у спадок.
- Мокнучий. Цей вид лишаю, також відомий як лишай псороптоз, викликається паразитичними кліщами Psoroptes cuniculi. Він проявляється у вигляді запалених, почервонілих і мокнучих ділянок на шкірі кішки. Можлива поява кірочок, свербіння і дискомфорту.
- Висівкоподібний. Цей вид лишаю, також відомий як себорейний дерматит, характеризується появою сухих, лускатих ділянок на шкірі кішки. Ділянки можуть бути білого, жовтого або коричневого кольору. Можливе лущення і свербіж.
- Для точного визначення виду лишаю і призначення ефективного лікування необхідно звернутися до ветеринарного лікаря. Він зможе провести відповідний аналіз і визначити вид лишаю, а потім призначити необхідне лікування для вашої кішки.
Як лікують лишай у кішок?
Медикаменти і процедури для лікування повинен призначати тільки ветеринар, який врахує вік тварини, породу, вагу і зріст, наявність інших захворювань. Якщо ви відразу помітили проблему і показали улюбленця лікарю, шансів на швидке відновлення дуже багато. Але у лишаю є здатність повертатися і атакувати організм з новою силою, тому після лікування варто повторно обстежити кішку.
Спосіб лікування залежить від типу лишаю. Початкове лікування включає використання мазей. Але в запущених випадках знадобляться більш "потужні" ліки. До лікувальних процедур належать:
- Вакцини.
- Імуностимулювальні препарати.
- Вітамінні комплекси.
- Протигрибкові засоби.
- Антибіотики, що блокують поширення хвороби.
Щоб лікувальні процедури принесли полегшення вихованцеві і видимий результат, важливо дотримуватися схеми лікування, не відступаючи від приписів лікаря. Терапія триває кілька тижнів і закінчується тільки після негативного тесту. Зазвичай для повного відновлення кішкам потрібно до 2-х тижнів.
Профілактика лишаю у котів
Профілактика лишаю - важливий захід для підтримки здоров'я і запобігання можливій інфекції. Ось кілька рекомендацій щодо профілактики лишаю у кішок:
- Гігієна і регулярні огляди. Регулярно перевіряйте шкіру і шерсть вашої кішки на наявність будь-яких змін або симптомів лишаю. При виявленні підозрілих ділянок, зверніться до ветеринара для діагностики та лікування.
- Безконтакт із хворими тваринами. Уникайте контакту вашої кішки з хворими або зараженими тваринами, особливо якщо у них є симптоми лишаю. Якщо у вас є кілька кішок, ізолюйте зараженого вихованця і зверніться до ветеринарного лікаря для лікування.
- Гігієнічні заходи. Регулярно чистіть лежанки та іграшки. Мийні засоби, які ефективно знищують грибки і бактерії, можуть бути корисними при очищенні поверхонь. Також регулярно мийте руки після контакту з тваринами.
- Зміцнення імунної системи. Підтримуйте здоров'я вашої кішки, забезпечуючи їй правильне харчування, регулярні фізичні навантаження і своєчасну вакцинацію. Сильна імунна система допоможе запобігти розвитку лишаю.
- Відвідування ветеринарного лікаря. Регулярно проводьте візити до ветеринара для обстеження і профілактичних заходів. Лікар зможе дати рекомендації щодо профілактики конкретно для вашої кішки та її умов утримання.
Попередження і раннє виявлення лишаю відіграють важливу роль у запобіганні поширенню інфекції. Якщо ви помічаєте у кішки підозрілі симптоми або ділянки на шкірі, зверніться до ветеринарного лікаря для консультації та лікування.
Чи може людина заразитися лишаєм від кішок?
Деякі види лишаю дійсно можуть передаватися від кішок людям. Передача лишаю відбувається через прямий контакт із зараженими ділянками шкіри, шерстю або лусочками, що містять грибки. Також можливе зараження через предмети, на яких знаходяться грибки - меблі, постільну білизну або предмети гігієни.
Не всі люди схильні до зараження лишаєм від кішок, і рівень ризику може відрізнятися залежно від імунної системи та загального стану здоров'я. Але якщо з'явилися симптоми після контакту із зараженою кішкою, краще звернутися до лікаря для діагностики та лікування.
Загалом, лишай - це неприємність, але, на щастя, не смертельна. Тому просто приділіть увагу лікуванню і профілактиці, щоб улюбленець швидко прийшов у норму. Дотримуйтесь заходів безпеки, регулярно показуйте вихованця ветеринару і головне - не панікуйте, адже практика лікування лишаю досить успішна.