Хибна вагітність - не тільки "собача" проблема, іноді з нею стикаються і власники котів. Просто з кішками це трапляється набагато рідше. Як розпізнати цей стан і чим допомогти своїй вихованці?

Хибна вагітність кішок: що це?

Це хворобливий стан, викликаний гормональним збоєм. Симптоми такі ж, як під час вагітності, але зачаття немає, вагітності немає, кошенят немає. Як і в людей, цей стан може бути спричинений нервово-психічними відхиленнями. На фізіологічному рівні відбувається наступне: жовте тіло (залоза, що утворюється в яєчнику після овуляції) не гине, а виробляє гормони - такі самі, як і під час вагітності. У кішки може навіть з'явитися молоко.

"Фальшстарт": у чому причина?

Найпоширеніша причина - безрезультатна в'язка. Процес був, а запліднення не сталося. Характер кішки також може вплинути, як і психологічні чинники. Якщо поруч із "хибно вагітною" є справді вагітна кішка або кішка, що народила, то перша за компанію також може "завагітніти". Зміна власника, сильний стрес, переїзд - все це також може викликати гормональний розлад і стати причиною.

Чи є небезпека?

Зазвичай стан минає сам собою. Але з наступною тічкою може відновитися, і не раз. Якщо гормональні зрушення відбуватимуться із завидною регулярністю, то це може викликати такі хвороби, як ендометрит, піометру, мастит і не тільки. Іноді все закінчується злоякісними пухлинами. Не кажучи вже про виснаження вихованця - як фізичне, так і психологічне.

Та й неадекватні повадки уявно вагітної кішки навряд чи принесуть вам радість. Не встигли відійти від тічки, як уже потрібно шукати тварину по всьому будинку, адже вона напевно "в'є" гніздечко для майбутнього потомства. Також кішка може проявляти агресію, нервувати, випускати кігті та пускати в хід зуби.

Як розпізнати помилкову вагітність у кішок?

Симптоми будуть проявлятися на двох рівнях:

  1. Фізіологічному. Через кілька місяців у кішки стане більшим живіт, з'являться виділення, набрякнуть соски і навіть з'явиться молоко. Температура тіла стає вищою, апетит посилюється.
  2. Психологічному. Поведінка не у всіх різна - одні кішки стають млявими і багато сплять, а інші надто збуджені й агресивні. Більшість кішок шукає затишну шафу або коробку, в яку тягне речі господарів, щоб влаштувати "гніздо". Кішка може також носити в зубах м'які іграшки, шкарпетки, капці, приймаючи їх за кошенят.

Стерилізовані кішки теж помилково вагітніють?

Випадок дуже рідкісний, але можливий. Особливо, якщо:

  1. Під час операції не повністю видалено тканину яєчників.
  2. Операцію виконали під час помилкової вагітності або перед її початком.

Чого робити не можна при помилковій вагітності кішок?

При помилковій вагітності кішки важливо дотримуватися певних запобіжних заходів:

  • Не заохочуйте поведінку, яка може підтримувати і посилювати ілюзію вагітності, як-от створення гнізда або надання іграшок як малюків. Підтримування цієї поведінки може посилити помилкову вагітність.
  • Не давайте гормональні препарати без консультації з ветеринаром. Хоча деякі гормональні препарати можуть використовуватися для управління помилковою вагітністю, їхнє застосування має бути строго контрольованим і призначеним ветеринаром. 
  • Не залишайте на самоті на тривалий час. При помилковій вагітності кішка може страждати від тривоги і стресу. 
  • Не обмежуйте доступ до їжі та води. Хибна вагітність може супроводжуватися змінами в апетиті та відчутті спраги. Забезпечте кішці вільний доступ до свіжої води і правильно збалансованого корму, щоб підтримати її здоров'я.

Як реагувати на проблему?

Найкраще показати тварину ветлікарю. Якщо кішка точно не покидала межі квартири, то вона явно не вагітна. А якщо виходила - краще переконатися в тому, чи не стане вона скоро мамою. Лікар зробить УЗД, поставить діагноз і за необхідності призначить лікування.

Головне - після купірування стану і після того, як кішка остаточно оговтається, краще стерилізувати тварину (якщо вона не представляє племінної цінності). Ви не тільки позбавите кішку ризику страждань, а й убережете її від низки серйозних захворювань.