Бронхіальна астма у кішок: симптоми та лікування

Улюблені домашні вихованці, як і будь-які тварини, страждають від різних захворювань. Нерідко такі захворювання перетинаються із людськими. Так само, як і люди, кішки хворіють на респіраторні хвороби. Серед них – астма, яка зустрічається у 1-5% домашніх улюбленців. Це одна із складних хронічних хвороб, яку повністю вилікувати практично неможливо. Але найчастіше є можливість полегшити симптоми та покращити стан.

Що таке астма у кішок

Бронхіальна астма – захворювання, у якому запалюються дихальні шляхи. Це викликає м'язовий спазм і звужує бронхи з такою силою, коли тварині стає важко дихати.

Хвороба розвивається через алергічні реакції на певні чинники. Коли алергени потрапляють на дихальні шляхи, вироблення слизової оболонки секрету збільшується, при цьому бронхи запалюються і стають більш чутливими. Внаслідок цього слиз не виводиться з організму, з'являється ядуха, кашель, ускладнюється дихання.

Приступи астми можуть бути небезпечними для життя, а можуть швидко проходити, але в обох випадках слід обов'язково звертатися до лікаря. Щоб уникнути тяжких наслідків, необхідно призначити правильне лікування.

Причини розвитку бронхіальної астми у котів

Цей тип хвороби у кішок ще вивчається, але можна впевнено виділити фактори, що впливають на появу та розвиток бронхіальної астми.

Астма може виникнути у котів будь-якого віку та статі. Серед причин, які провокують хворобу, такі.

Генетична схильність

Схильні до астми кішки гімалайських та сіамських порід або їх метиси. Спадкоємці можуть одержати захворювання від одного з батьків.

Паразитарні інвазії та інфекції

Якщо не долікувати інфекції дихальних шляхів, то можливе ослаблення імунітету з подальшим розвитком астми. А продукти життєдіяльності паразитів, наприклад, кишкових, часто власними силами є алергенами.

Наявність алергенів у навколишньому середовищі

Якщо астма викликана алергією, після попадання подразника в організм слідує певна реакція. Нерідко реакція залежить від пори року. Але іноді визначити конкретний подразнюючий елемент досить непросто.

Алергенами можуть виступати:

  • пилові кліщі і сам пил;
  • сигаретний чи інший дим;
  • пилок рослин;
  • хімія, що застосовується у побуті;
  • наповнювач котячого лотка;
  • пліснява;
  • аерозолі, у тому числі парфуми;
  • сильний стрес;
  • корм чи деякі ліки.

Онкологічне захворювання

Поява астми може бути наслідком новоутворень у легеневих тканинах.

Якою б не була причина, вона потребує втручання ветеринарного лікаря для лікування та зменшення симптомів.

Симптоми астми у котів

Остаточний діагноз ставить ветеринар. Але уважним господарям слід придивитися до кота, якщо він виявляє незвичайну поведінку. Характерні ознаки бронхіальної астми у котів:

  • На перших стадіях спостерігається утруднення дихання.
  • Кіт не хоче грати, виглядає млявим, втомленим.
  • У кішки слабкий апетит.
  • Сухий кашель, схожий на відкашлювання шерсті або іншого стороннього тіла з горла.
  • При астматичному кашлі у кішки змінюється поза. Вона намагається прийняти горизонтальну позу на зігнутих лапах із витягнутою шиєю.
  • Слизові оболонки в пащі набувають синюватого відтінку.
  • У сидячому положенні кішка витягає шию вперед.
  • У положенні лежачи намагається вхопити більше повітря через відкриту пащу.
  • Відзначається прискорене дихання зі свистом та хрипами.

Варто насторожитися, коли прояв вищезгаданих симптомів стає все регулярним, і не відкладати візит до лікаря.

Розвиток хвороби

Якщо вчасно не застосувати необхідне лікування, астма розвиватиметься далі. Бронхіальна астма у кішок проходить у 4 стадії:

  1. Початкова. Короткостроковий кашель близько однієї хвилини, який буває приблизно раз на місяць. При цьому решта часу кішка виглядає здоровою.
  2. Легка. Напади з'являються частіше, їх стає більше. Вони можуть наступати щотижня. Стан супроводжується прискореним пульсом та задишкою.
  3. Середня. Практично щодня трапляються напади кашлю із хрипом та свистом. Відзначається часте та жадібне хапання повітря ротом. Кішка стає слабоактивною.
  4. Тяжка стадія хвороби, при якій задуха від нападу може стати причиною смерті. Приступи бувають декілька разів на день. Під час нападів може зменшитися температура тіла. Характерна апатія чи підвищена агресивність.

Щоб хвороба не прогресувала до останньої стадії, необхідно стежити за станом здоров'я тварини, не відкладати огляду на майбутнє чи очікувати, що проблема вирішиться сама собою. Тут дуже важливою є своєчасна діагностика.

Діагностика астми у котів

Багато захворювань супроводжуються подібними ознаками, тому для точного підтвердження бронхіальної астми необхідно провести дослідження. Насамперед потрібно описати лікареві симптоми або показати відео, якщо вдалося таке зняти. Після огляду кішки та прослуховування дихальних шляхів ветеринар призначає низку аналізів. За підозри на астму збирається повна картина на основі таких досліджень:

  1. Біохімічний та клінічний аналіз крові. За його результатами визначається запальний процес, інфекції чи алергічні реакції.
  2. Рентген грудної клітки. Потрібен для оцінки стану легеневих судин та тканин, бронхів, трахеї. Для бронхіальної астми властиві певні зміни.
  3. Бронхоскопія. Дослідження проводиться за допомогою ендоскопа під анестезією. Оцінюється структура всередині бронхів, трахеї та слизової оболонки. Включає також бронхоальвеолярний лаваж – це метод взяття вмісту бронхів для лабораторного аналізу. Він покаже джерело інфекції, онкологічні зміни, патології у роботі.
  4. Цитологічні випробування. Вивчення взятих матеріалів під мікроскопом.

Лікування астми кішок

Ефективне лікування можливе лише за точного визначення провокуючих факторів. Насамперед необхідно скоротити або за можливості повністю прибрати алергени з оточення. Медикаментозне лікування може складатися з таких препаратів (їх підбирає лише лікар):

  1. Препарати, що розширюють бронхи. Вони знімають спазми та розслаблюють дихання. Можуть застосовуватись при нападах.
  2. Протиалергічні.
  3. Гормональні медикаменти, які борються із запаленнями.
  4. Антибіотики використовуються для усунення інфекції.

Крім таблеток та ін'єкцій, лікування може супроводжуватися застосуванням інгаляцій та кисневих масок. Застосовувати ці методи складніше, але можна купити спеціальну насадку на інгалятор, завдяки якій кішці легше вдихати ліки.

Бронхіальна астма потребує лікування на регулярній основі. Не можна кидати терапію, як тільки кішці стало трохи краще. Потрібно пройти курс, призначений ветеринаром.

Що робити під час нападу астми кішки

Основне завдання для людини в такому разі – знати алгоритм дій та не панікувати. Тварині потрібно відчувати спокій та безпеку. Дії при астматичному нападі у кішки наступні:

  1. Створити безпечну атмосферу. Підтримувати тихий, недратівливий тон, можна погладити кішку, якщо напад не вперше. Якщо ж таке трапляється вперше, то краще зайвий раз не чіпати вихованця і дати йому спокій.
  2. Залежно від стану кішки напоїти водою. Це допоможе відходу слизу.
  3. Дати седативні ліки, щоб зняти збудження. Також можна розпорошити спрей з екстрактами трав, але не на кішку, а поблизу неї.
  4. При тривалості нападу більше однієї хвилини важливо негайно викликати швидку ветеринарну допомогу або зв'язатися з лікарем.

Заходи профілактики

Коли кішка хворіє на астму, важливо створити для неї сприятливі умови і дотримуватися правил профілактики:

  • виключити попадання диму, у тому числі цигаркового, до приміщення, де знаходиться кішка;
  • щодня підтримувати чистоту, роблячи вологе та сухе прибирання;
  • провітрювати приміщення;
  • підтримувати оптимальний рівень вологості повітря;
  • зменшити використання побутової хімії;
  • придбати котячий лоток без наповнювача, з ґратами;
  • обмежити контакт із квітучими рослинами як у приміщенні, і на вулиці;
  • регулярно проводити антипаразитарну обробку кота;
  • дотримуватись лікування, призначеного лікарем, і знати, які препарати і коли можна застосовувати;
  • не допускати в раціоні кішки продуктів-алергенів (у багатьох вихованців алергія на курку, яка є у складі більшості кормів та ласощів);
  • дотримуватись раціонального харчування з достатньою кількістю вітамінів;
  • звести стресові ситуації до мінімуму (наприклад, прихід сторонніх, переїзд до іншого житла);
  • регулярно спостерігатися у ветлікаря.

Бронхіальна астма – хвороба невиліковна. Вона стає способом життя і вихованця, і господаря. Але профілактичні заходи разом із правильно підібраним лікуванням забезпечать кішці довге та щасливе життя. Головне завдання людини – полегшити перебіг хвороби ефективними засобами та методами.