Кошенят

Отже, ви придбали кошеня. Або ваша кішка народила малюків. У будь-якому випадку доглядати за кошеням слід від народження. Не зважаючи на те, що більшість кішок – найкращі мами, трапляються випадки, коли втручання власника просто необхідне. Наприклад, ви помітили, що у підсосний період (3-4 тижні від народження) деякі кошенята відстають у рості в порівнянні зі своїми братами та сестрами. Найчастіше таке трапляється, коли малюків багато та не всім вистачає материнського молока. За перший тиждень життя вага кожного кошеняти має збільшуватися вдвічі, а подальший щотижневий приріст повинен складати близько 100 г, до того ж, починаючи з 3-го тижня, «хлопчики» ростуть інтенсивніше за «дівчат». До кінця 3-го тижня кошеня повинно важити приблизно 0.7-1 кг. За ослабленим малюком, яке відстає в розвитку, повинно бути особливе спостереження. Зараз існує багато виробників замінників молока. Разом з материнським молоком слід додавати декілька годувань молочною сумішшю. Першими ознаками нестачі молока та сигналом до початку прикорму є: відсутність росту, занепокоєння, нявкання, спроби вибратись з гнізда. Але навіть якщо молока достатньо, то з 4-го тижня треба підгодовувати кошенят, щоб вони призвичаїлись до різноманітної їжі.

Кошенята народжуються сліпими, глухими, але з добре розвиненим нюхом. Вони самостійно знаходять материнські соски, при віддаленні від матері повзуть до неї. Якщо з якоїсь причини малюк переохолодився, його слід відігріти не гарячою грілкою, а власним тілом. Не можна годувати замерзлого малюка, тому що шлунок та кишківник не функціонують, та корм не буде перетравлюватись. На 7-8 день у кошенят відкриваються повіки, але очі ще мутно-блакитні та не здатні добре бачити. Виключення складають лише девон-рекси та сфінкси: в них очі відкриваються з 3-го по 5-й день. Вушка повністю розвиваються приблизно до 9-11 тижня.

У перший місяць життя кігті на передніх лапках ще не втягуються, тобто у віці 2-3 тижні можна підстригти кігтики – це збереже кішку-маму від травм молочної залози.

« На третьому тижні у кошенят з’являються перші молочні зубки – різці. » З цього періоду кішки перестають чистити гніздо, тому слід привчати кошенят ходити на лоток. Якщо перші рази кошеня довго тужиться, слід йому допомогти та промасувати анальний отвір м’якою ганчіркою або ватою. Ретельно слідкуйте за наповнювачем для туалету. У своїх іграх кошенята нерідко заковтують його, особливо це стосується силіконових гранул. Це призводить до копростазу та смерті. Обирайте безпечні засоби та спостерігайте, щоб лоток використовувася за призначенням.

Починаючи з 7-го тижні слід проводити дегельмінтизацію. Для цього використовуються пасти, таблетки, краплі з протипаразитарними субстанціями: празиквантел, фенбендазол, пірантел. Обирайте безпечні високоякісні препарати в правильному дозуванні. Як правило, антигельмінтик дається дворазово з інтервалом 2 тижні. Якщо кошенят двоє та більше, препарати даються всім малюкам одночасно перед годуванням. « Через 10-14 діб після глистогінного засобу можна розпочати вакцинацію. » Всі сучасні вакцини комплексні та направлені на вироблення імунітету проти: каліцивірозу, панлейкопенії, хламідіозу, герпес вірусу, сказу. Існують деякі моновакцини, що виробляють імунітет проти лейкозу.

Слід мати на увазі, що такі хвороби котів як коронавірусна інфекція, лейкоз, імунодефіцит є невиліковними, передаються від матері кошеняти або від інших котів. На жаль, хвороба проявляє себе не одразу, деякі симптоми можуть з’явитись у дорослому віці. Якщо ви вирішили придбати малюка, то маєте право запросити тести сертифікованої/акредитованої лабораторії на предмет цих інфекцій. Такі хвороби розповсюджені не тільки серед вуличних котів, але й серед дорогих розплідників. Несумлінні власники допускають до розведення хворих тварин, що є злочином. З метою попередження травмування власної психіки вимагайте сертифікат ПЦР/ІФА на: FIP, лейкоз, імунодефіцит. Для жінок репродуктивного віку важлива також інформація на наявність/відсутність у кота токсоплазмозу та хламідіозу, що передається від тварини до людини та в подальшому може спричиняти патологію вагітності у жінки.

Щеплене двічі кошеня є захищеним від найбільш небезпечних хвороб для молодих котиків. Через 2-3 тижні після другої вакцинації він може виходити на вулицю, спілкуватися з іншими тваринами. « Період з 3-х до 12-и місяців є час максимальної активності зростаючих котів. » Приділяйте улюбленцю більше уваги, грайте з ним, влаштовуйте розваги для правильного розвитку кістяка та м’язової маси (будиночки, лабіринти, інтерактивні іграшки). Це найкращий час для привчання до купання, вичісування, стрижки (за необхідністю), перевезення в контейнері, знайомства з тваринами іншого виду (собаки, тощо). Здоров’я та соціальна адаптація котика формується протягом першого року життя. Тільки від ретельного догляду, позитивного відношення та любові залежить майбутнє маленького пухнастика.