Догляд за екзотичними породами котів

Сама назва «екзотичні породи кішок» може мати двояке значення. Дуже часто до них відносять лише «екзотів» – штучно виведена раса короткошерстих котів, подібних до персидської породи. Але насправді до екзотичних порід відносяться: екзоти, американський керл, шотландська короткошерста, лаперм, менська кішка, курильський бобтейл, саванна, сингапура, турецький ван, кохона. Більшість цих рас або генетично виведені, або є представниками дикої чи напівдикої природи. Отже, через брак достатньої кількості осіб, не має можливості зробити достовірні висновки про притаманні певній расі схильності. Максимально якісно вивчена лише британська короткошерста порода котів.

« Як правило, екзотичні котики вимагають такого самого догляду, як і звичайні породи. » Виключення становлять лише занадто великі породи. Для них треба мати в мешканні багато вільного простору. Ці коти швидко ростуть, їх м’язи повинні весь час розвиватись. Це ж стосується й сингапури. Не зважаючи на свій маленький розмір, кішка має добре розвинену мускулатуру й потребує постійного руху.Тому радимо одразу забезпечити улюбленців будиночками, лабіринтами, поличками для перестрибування. Турецький ван, наприклад, – єдина порода котів, еволюційно пристосована до плавання. Зазвичай їй підходять озера або інші відкриті водойми, але власники вдало користуються басейнами та навіть ваннами.

Менська кішка має досить особливі фази росту. Улюбленці цієї породи інтенсивно ростуть та набирають вагу протягом 3-4-х місяців після народження; а потім на 1-2 роки залишаються у підлітковому віці. Тобто стадія набору м’язової ваги, розвитку кістяка та суглобів, росту щелеп та зубів трохи затримується. Це слід мати на увазі при фізичних навантаженнях, вибору корму та плануванні розмноження.

Грумінг екзотичних порід залежить від типу шерсті. « Шерсть кота – індикатор стану його здоров’я. » Здорова та доглянута тварина має чисту, блискучу, шовковисту, повітряну шерсть. Тьмяна, жирна, космата шерсть і шкіра – неблагоприємний показник. Зовнішні фактори, які на це впливають: підвищена вологість або занадто сухе помешкання, відсутність оптимальної вентиляції, молорухливий спосіб життя, блохи, кліщі. У голих котів немає шерсті, але їх тендітна шкіра з численними складочками потребує такої ж уваги. Шампуні, пінки та лосьйони з кислотністю 5,5 безпечно видаляють жирні шкірні виділення та бруд. Експрес-линяння в грумерському салоні дозволить скоротити термін природного випадіння шерсті. Але не радимо це робити саме перед виставками. Перед таким заходом достатньо буде купання та застосування шоу-бальзамів зі звичайною сушкою та вичісуванням.

Ветеринарні профілактичні заходи екзотів є стандартними:

  • Антигельмінтний засіб 2-4 рази на рік.
  • Антигельмінтний засіб 2-4 рази на рік.
  • Гігієна очей – 1-2 рази на тиждень (безпосередньо порода екзот – щоденно).
  • Гігієна вух – 1-2 рази на місяць.
  • Обрізання або обточування кігтів – 1 -2 рази на місяць за необхідності.
  • Оброблення проти бліх та кліщів при безвуличному утриманні – за необхідності, при прогулянках або утриманні в приватному секторі – 3-6 разів на рік.
  • Лабораторні дослідження на хвороби, спільні для людей і котів (хламідія, токсоплазма) – за необхідності, але, принаймні, перед придбанням кошеняти.
  • Лабораторні дослідження на: коронавірус котячих, вірус імунодефіциту котів, вірусна лейкемія – перед в’язкою, перед придбанням кошеняти, за необхідності.

Більшість екзотичних котів завдяки своєму «генномодифікованому» минулому мають неспецифічні, але привабливі анатомічні вади. Наприклад, американський керл відмічається загнутими до спини вушками, курильский бобтейл та менська кішка – видозміненим хвостиком. Кохона – взагалі рідкісний екземпляр (близько 40 осіб на планеті!) – гола та із специфічною «восковою» шкірою. Вчені ще вивчають цих унікальних представників котячих.

Наразі як дбайливі власники ми можемо лише профілактувати ймовірні спадкові або набуті хвороби та « забезпечити вірний ріст та розвиток за допомогою спеціально-розроблених раціонів. » Гіпоалергенний корм «Качине філе з грушею, нутом та лісовими ягодами» не містить зернової групи. Саме завдяки цьому забезпечується його мінімальна алергенність. Висока енергетична цінність (близько 405 ккал/100 г) підходить як великій кишці (саванна), так і найдрібнішій. Завдяки високому вмісту Омега-3 шерсть та шкіра екзотичних улюбленців набуває здоровий блискучий відтінок. Бульон м’яса качки надає корму специфічного запаху та смаку, що привертає увагу навіть найвибагливіших екзотів.