Гормональные препараты для кошек: за и против

Коли в будинку з'являється кішка, це не тільки радість та позитивні емоції, а й велика відповідальність перед членом сім'ї. Обов'язково потрібно подбати про місце для сну, харчування та туалетних справ. Окрему увагу необхідно приділити і здоров'ю вихованця, не забуваючи про відвідування ветеринара. Лише лікар може оцінити стан тварини та порадити потрібні препарати. Це стосується гормональних препаратів, безконтрольне застосування яких небажане. Тому перед придбанням гормональних ліків обов'язковою є консультація ветеринара.

Показання для застосування гормональних таблеток

За регулювання обміну речовин та інших фізіологічних функцій в організмі тварини відповідають активні речовини – гормони. У разі їх нестачі призначають гормональні препарати. Але щоб уникнути небажаних змін такі ліки застосовують у строго певних дозах.

Призначають гормони кішкам при низці захворювань:

  • Цукровий діабет. При цьому ендокринному захворюванні тварина стає інсулінозалежною. Через нестачу інсуліну порушується обмін речовин, що призводить до небезпечних симптомів та смерті.
  • Мастит – запалення молочних залоз, що виникає через пошкодження молочних залоз під час годування кошенят або потрапляння інфекції. Протікає у гострій чи хронічній формі
  • Гіперфункція щитовидної залози. Зайве вироблення тиреотропного гормону, у якому тварина різко починає втрачати вагу, стає полохливим чи, навпаки, занадто активним.
  • Полікістоз яєчників – виникає після неправильно проведеної стерилізації або гормонального дисбалансу. В результаті в яєчниках утворюються кісти, які збільшуються у розмірах та тиснуть на внутрішні органи.
  • Деякі види безпліддя. Можуть виникнути внаслідок спадкових чи психологічних чинників через гормональні збої.
  • Ендометрит – запалення, що протікає у внутрішній слизовій оболонці тіла матки при проникненні до неї інфекцій. Розвивається як у тих, що народжували, так і у ненароджених кішок.

Застосування гормональних контрацептивів у котів

Є дві групи гормональних препаратів. Перші виготовлені на натуральній основі, як правило, на травах. Другі – це хімічні препарати. Натуральні контрацептиви значно слабші за хімічні, але практично нешкідливі для кішки.

Гормональні контрацептиви продаються як суспензій, крапель, таблеток, ін'єкцій. Після призначення ветеринарним лікарем власник може самостійно визначити той, який найбільше підходить його тварині:

  • Краплі. Випускаються у спеціальному флаконі, за допомогою якого легко відміряти необхідну кількість. Можна давати їх з їжею, при цьому простежити, щоб весь препарат з'їли кішкою.
  • Суспензія для вживання. Для зручності в упаковці є мірний шприц, яким можна відміряти необхідну кількість ліків для вихованця. Кішку необхідно акуратно тримати і повільно капати суспензію в пащу.
  • Пігулки. Рекомендовано давати цілу пігулку, у деяких випадках змішуючи з вологим кормом.
  • Ін'єкції. Зручністю цього виду гормональних контрацептивів є те, що дії одного уколу достатньо на декілька місяців. Протипоказано для застосування тваринам у віці 5 років та старше, якщо досі такі ін'єкції не проводилися. Крім того, дана процедура повинна проводитися ветеринарним лікарем, який дотримується всіх запобіжних заходів і стежить за станом тварини після уколу.

Оскільки контрацептиви впливають на гормональне тло тварини, застосовувати їх потрібно з обережністю: дотримуватися інструкції, дозування та графіка прийому засобу, не пропускати прийом. Забороняється давати кішці гормони під час першої тічки. Лікування виконується курсами і в певний час, а не негайно, коли проблеми з поведінкою вже почалися.

При лікуванні гормональними препаратами слід пам'ятати, що ендокринна система кішки зазнає сильного стресу, його наслідки непередбачувані. Безконтрольне застосування контрацептивів може призвести до серйозних ускладнень тварини.

Шкода від застосування гормонів-контрацептивів

Оскільки контрацептиви є серйозними препаратами, у тварини повинні бути протипоказання до їх застосування. Виробники зазвичай вказують в інструкціях побічні ефекти.

Категорично забороняється давати гормональні препарати в період вагітності та лактації, хворим та ослабленим тваринам, при онкологічних захворюваннях. Нерідко власники кішок самостійно дають гормональні препарати своїм вихованцям для ліквідації статевого потягу, синхронізації овуляції, штучного викликання тічки для отримання потомства. Це невиправданий ризик. Дбайливі господарі кішок не повинні давати жодних гормонів, у тому числі статевих, без призначення лікаря.

Щоб уникнути негативних наслідків, обов'язково потрібно проконсультуватися у ветеринара і суворо дотримуватись його рекомендацій при використанні гормональних препаратів. Неконтрольоване застосування може призвести до низки проблем:

  • труднощі при спробі завагітніти;
  • патології під час вагітності;
  • неминучість проведення кесаревого розтину під час пологів;
  • народження кошенят з відхиленнями;
  • запальні процеси у статевих органах;
  • ураження нервової системи;

Високий вміст гормонів є недоліком таких препаратів. При тривалому застосуванні ці ліки можуть викликати у тварини гормональні порушення та зміни поведінки. Вже після першого застосування можна помітити загальну загальмованість вихованця.

Слід також пам'ятати, що навіть при повному дотриманні інструкції застосування гормонального препарату ризик ускладнень дуже високий. Навіть якщо на етапі лікування все обійшлося, негативні наслідки можуть виявитися з віком.

Висновки

Гормональні препарати слід давати вихованцю кішці після консультації ветеринара, який з урахуванням віку, ваги та стану здоров'я тварини визначить конкретний препарат та особливості його застосування. Обов'язково слідувати інструкціям та призначенням лікаря, адже неправильне дозування та порушення правил використання можуть викликати проблеми зі здоров'ям у тварини. Тому власники кішок повинні насамперед думати про здоров'я та комфорт своїх улюбленців, щоб спілкування з ним приносило радість на довгі роки.