Підготовка собаки до пологів

Народження цуценят – щастя не тільки для собаки-мами, але й для власників. Безпосередня підготовка до пологів починається одразу як встановлена вагітність. Здебільше це 4-5 тиждень після дня в’язки, тобто коли ультразвукове дослідження може зафіксувати плоди та їх кількість.

До розведення допускаються дорослі самки, у яких вже була 1-3 тічки, тобто досягнувші статевого та фізіологічного дозрівання. Собака повинна бути розвинута відповідно віку та породи; добре вгодована – не занадто худа та без ознак ожиріння. Перед в’язкою бажано дати антигельмінтик, повністю вакцинувати, обробити від паразитів та бажано перевірити на деякі інфекції (хламідія, мікоплазма, токсоплазма, герпес, бруцельоз). « Теоретично сприятливі дні для запліднення – 8-15 дні тічки ». Але кожна самка індивідуальна, тому бувають випадки, коли вагітність настає на 5, 6, 17, 20 день тічки. Для точного встановлення овуляції радимо робити мазок на склад вагінальних клітин або тест на рівень прогестерону. На основі їх ветеринарний лікар підкаже точну дату в’язки. За неможливості природнього запліднення (фізіологічні особливості самця та самки, неможливість привезти суку до кобеля, невизначений термін овуляції) наразі вдало застосовують штучну інсемінацію.

Трапляються випадки, коли гормональний фон суки змінюється, тічка стає нерегулярною (частіше 2-х разів на рік або рідше 1-го разу на рік), змінюється характер виділень, з’являються інші ознаки гіпофункції або гіперфункції яєчників (полікістоз, потовщення внутришньої оболонки матки, шкірні висипи, гормональне облисіння). Для встановлення подібних відхилень застосовується лабораторна та візуальна діагностика. Після виявлення причини призначають гормональне лікування (в разі стійких порушень), стерилізацію (наприклад, при гнійному запаленні матки) або стимулюючу терапію рослинними екстрактами (при легких зсувах гормонального фону, стресах, недоліках в годуванні).

« Після в’язки слід забезпечити майбутній мамі високопоживний раціон із підвищенним вмістом деякий нутрієнтів » (кальцій, фосфор, йод, селен, фолієва кислота, вітамін D3). Перший місяць не вимагає зміни моціону, тварина може вільно грати з сородичами, бігати та навіть плавати. З 5-6 тижня, коли стане помітне брюшко, тривалі розваги слід скоротити, добову порцію їжі розбивати на більшу кількість прийомів. У собаки повинна бути завжди свіжа чиста вода. Калорійність корму мусить становити не нижче 400 ккал на 100 г; тваринний протеїн – бажано дегідратоване низькоалергенне м’ясо з високим ступенем засвоєння; жири з відповідним співвідношенням насичених до ненасичених жирних кислот; достатня кількість клітковини, щоб не викликати проноси та в той же час забезпечити правильну перистальтику кишківника.

Перед самими пологами собаці слід забезпечити зручний вмістимий ліжак для пологів та вигодовування цуценят. Приміщення повинно бути тихим, з гарною вентиляцією, тепле. Бажано відокремити маму від інших тварин. Підстилка лежака на період самих пологів може бути у вигляді одноразових поглинаючих пелюшок, а при вигодовуванні цуценят її слід замінити на натуральну тканину. Брюшко довгошерстих вагітних слід оголити або коротко підстригти, кігті підточити. Під час лактації власник повинен слідкувати за гігієною молочних залоз, своєчасно підстригати кігтики новонародженим цуценятам.

Деякі добавки лікарських рослинних компонентів давно схвалені ветеринарними лікарями як профілактичний засіб для вагітних собак. Однією з них є екстракт з листя малини. Рослина містить багато пектинових речовин, вітамінів, солей калію, кальцію, магнію, фосфору та заліза. Дубильні речовини мають в’яжучий, протизапальний, кровоспинний та бактерицидний ефект. Флавоноїди підвищують проникність капілярів та знімають спазми. Сапоніни слугують для синтезу стероїдних гормонів. Дякуючи цим властивостям, екстракт «Малина» використовують в 2-х сферах ветеринарної гінекології: 1 – при гіпофункції яєчників як засіб, стимулюючий синтез статевих гормонів. 2 – при пологах для зміцнення та підвищення еластичності тканин матки, підвищення її тонусу, розм’якшення шийки матки, профілактики родового травматизму; полегшення родового процесу. Поєднання залізо + мідь + фолієва кислота виявляє високу користь листя малини при анемії вагітних тварин. Рослина, зібрана в екологічно чистих регіонах на певній висоті над рівнем моря, містить максимальну кількість активних речовин; є безпечною для матері та плодів в сенсі забруднення радіонуклідами, важкими металами та пестицидами.

Слід зазначити, що прийом екстракту має чіткий регламент. Вагітним самкам слід розпочинати прийом за 2 тижні до пологів, а також протягом усього періоду грудного вигодовування. Листя малини підсилює молоковіддачу та покращує якість молока.

При гормональних розладах, гіпофункції яєчників нутрієнт починають додавати за 1 місяць до прогнозованої тічки та протягом 10-14 діб від її початку. Після ймовірного запліднення та наступні 5-6 тижнів роблять перерву та продовжують давати перед самими пологами. Екстракт «Малина» додатково містить йод та селен, що важливо для розвитку нервової системи цуценят.