Тривалість життя собак

У кожного власника вихованця закрадається питання: скільки тварина може пробути поряд? Собаки живуть приблизно 13 років, але кожен випадок індивідуальний. На роки життя впливає маса чинників – порода, правильний раціон, генетика, спосіб життя, комфорт проживання та інші. Дізнайтеся докладніше, доки живуть собаки з корисного огляду.

Від чого залежить довжина собачого життя

Для порід є встановлені цифри, але термін життя залежить від деяких моментів.

Здоровий організм

За здоров'я організму та довжину життя відповідає генетика. Спадкові захворювання можуть скоротити термін життя собаки, навіть якщо улюбленець правильно харчується та живе у комфорті. Варто з'ясувати про родовід цуценя ще при його купівлі.

З початку життєвого шляху, ваше завдання – вести календар щеплень, вчасно вакцинувати тварину та регулярно обробляти її від паразитів. Це захистить від низки хвороб, включаючи летальні. Будь-які симптоми поганого самопочуття мають стати сигналом для візиту до ветеринара.

Інформація для заводчиків: здоров'я самок залежить від кількості пологів. Якщо пологи часті без тривалих перерв, це забирає роки життя собаки.

Якість догляду

Тривалість життя собак залежить від умов утримання тварини. Щоб забезпечити повноцінний догляд, приділіть увагу таким моментам:

  • Забезпечте прийнятне місце відпочинку, віддалене від радіаторів опалення, шуму, побутової техніки та протягів, за життя в котеджі/будинку – теплий вольєр.
  • Щодня вихованець потребує тривалих прогулянок. Для невеликих порід вистачає 60 хвилин, великим собакам потрібно до 3-х годин фізичної активності. Прогулянка – це не просто «вигул у туалет».
  • Самотність та наявність стресових факторів позначаються на здоров'ї вихованця, тому увага господаря йому необхідна.
  • Годуйте тварину якісною та збалансованою їжею, регулярно доглядайте ротову порожнину, зуби, кігті, шкірний покрив, шерсть тощо.
  • Питна вода в постійному доступі – чиста та свіжа.

Виховання та дресура

Навчання вихованця безпосередньо впливає на роки життя. Неслухняний собака, що не знає команд, може ризикувати здоров'ям і життям: автомобілі на дорогах, небезпечні місця (будова, люк, бензинова калюжа) або заражені приманки для щурів. Вивчення базових команд допоможе захистити вихованця. Навчений собака не поспішатиме перебігти через проїжджу частину, агресивно ставитися до інших тварин і піднімати їжу з землі.

Благополуччя довкілля

Навколишнє середовище впливає на здоров'я та якість життя вихованця. Навіть якщо ми не можемо нічого змінити, можна зробити багато для покращення ситуації. Важливо обирати природні місця, в яких допускається прогулянка із собаками – подалі від автомагістралей та промислових об'єктів. Відвідуйте парки та природні зони, а також вирушайте на прогулянки за межі міста.

Усередині будинку також потрібні здорові умови. Чиста вода та достатнє провітрювання – запорука здоров'я. У спекотні дні або дощ скорочуйте час прогулянок – тварині так само неприємно, як і вам, а в холодні місяці короткошерстих улюбленців одягайте у спеціальний одяг.

Чи впливає спосіб життя та порода на довголіття?

На термін життя собак також впливає спосіб життя і порода. Ці фактори мають значення:

  • Розміри. Феномен життя маленьких і великих собак можна пояснити відмінностями у період зростання. Декоративні породи живуть 12-16 років, а у великих порід це 8-12 років. Різниця обумовлена тим, що цуценята маленьких собак мають більш м'який темп дорослішання, а цуценята великих порід ростуть стрибкоподібно, що може призвести до накопичення стресу та підвищення навантаження на організм.
  • Спосіб життя. Безпритульні особини живуть недовго – вулиця сповнена небезпек і при хворобах чи травмах тварина навряд чи отримає медичну допомогу. Теплий вольєр, повноцінне харчування, ігри та прогулянки докорінно змінюють ситуацію

Безпородні та породисті собаки – хто живе довше?

Чистопородні собаки живуть менше, ніж собаки змішаних порід через селекцію. Плануючи пари для схрещування, заводчики часто віддають перевагу поєднанням, коли характеристики зовнішності приносять найбільший прибуток, а здоров'я враховується меншою мірою. Також патології можуть виникати через те, що у схрещуванні беруть участь кровні родичі. У собак змішаних порід міцніший імунітет і менша схильність до генетичних порушень. При належному догляді та харчуванні змішані породи живуть до 12-20 років.

Скільки живуть собаки по породах?

За сприятливих факторів життя малих собак може тривати до 15 років. Чихуахуа можуть жити до 17 років, такси – до 15 років, ши-тцу – до 13 років, мопси – до 14 років, болонки – до 18 років, йорки – до 14 років та японські хіни – до 16 років.

«Середняки» живуть менше за своїх малих представників. Пітбулі живуть між 9 та 15 років, чау-чау – між 9 та 15 років, сибірські хаски – 12 років, а боксери – 10-12 років.

Великі породи живуть найменше. Організм у них швидше старіє, суглоби швидко зношуються. Для великих порід важко забезпечити належну фізичну активність, якщо жити з ними в міській забудові. Середній вік великих порід собак: ірландські вовкодави – до 10 років, англійські мастифи – в середньому 8 років, сенбернари – близько 9 років, ротвейлери – від 8 до 10 років, добермани та німецькі вівчарки – до 13 років, алабаї в середньому можуть жити до 11 років.

1 собачий рік – скільки це у «людських» роках?

Вважається, що 7 років життя собаки дорівнюють 1 людському року. Але у цій формулі є невідповідності. Собака в однорічному віці – це вже доросла особина, яка здатна розмножуватися, тоді як першокласник має дорослішати ще багато років. Загляньте в таблицю-конвертер, щоб перевірити, скільки «стукнуло» вашому собаці, якби він був людиною.

Собаки-довгожителі

Бували в історії випадки, коли собаки жили дуже багато років:

  • Хорнелл (голандський доберман) – 29.
  • Кенні (бордер-коллі) – 29,5.
  • Бенджі (міттельшпіц) – 27.
  • Чаттерелл (бордер-коллі) – 24,3.
  • Беккі (бордер-коллі) – 23.
  • Страйк (далматинець) – 22.
  • Бруно (доберман) – 21,5.
  • Пеппі (бордер-коллі) – 21.
  • Блеки (середньоазіатська вівчарка) – 21.
  • Джіні (хаскі) – 20.

Тепер ви знаєте більше про те, як зробити так, щоб собака прожив довге та щасливе собаче життя.