Як правильно купати кота?

Кіт, як і будь-яка домашня тварина, вимагає ретельного догляду за шкірою та шерстю. Мова йде не тільки про регулярне вичісування, але й про купання, сушіння, тримінг (експрес-линяння), та, за необхідності, гігієнічну стрижку. На відміну від собаки, з котом не завжди вдається домовитись, це тварина своєнравна, але привчити до гігієнічних процедур цілком можливо. Починати краще ще в дитинстві, коли кошеня легко адаптується під змінені умови.

Отже, « раз на тиждень, починаючи з 3-місячного віку, можемо легко купати котика ». Спочатку робимо це без шампунів та інших миючих засобів. Протягом 2-3 хвилин під проточною водою змочуємо лапки, частину брюшка та кінчик хвостика. Після цього промокуємо мокру шерсть м’яким рушником, поглажуємо малюка та пригощаємо його смаколиком. Таким чином, у кошеняти складеться тісний взаємозв’язок: купання – смаколик. В більшості випадків через декілька місяців коти зовсім не бояться води. Оскільки ці тварини дуже акуратні тварини та звикли чистити свою шерсть самотужки, необхідності в частому купанні немає. Домашнього котика, що не виходить на вулицю, достатньо буде викупати раз на півроку. Якщо мова йде про вуличних улюбленців, то їх шерсть часто забруднена та має паразитів: бліх, кліщів. В такому випадку слід купати кота частіше (допускається навіть один раз на місяць), бажано із застосуванням репелентів.

Купання краще проводити у спеціальній ванні із сітчастою поверхнею для того, щоб кіт міг зручно схватитися кігтиками, та вода вільно стікала. Бажано не поміщати тварину у ємність з теплою водою надовго, це може призвести до перегріву та теплового удару. « Температура води не повинна перевищувати 38-40˚. » Ретельно промочуємо весь тулуб котика, голову змочуємо в останню чергу. Далі намилюємо улюбленця. Власникам котів слід дуже ретельно обирати шампунь. Однозначно не підходять шампуні та гелі, призначены для людей. Після них шерсть дуже плутається, та розчісати її не зможе навіть досвідчений грумер. Деякі застосовують мило та навіть засоби для миття посуду – категорично не радимо цього робити: ви можете пошкодити гідроліпідний шар шкіри та пересушити шерстини.

Отже, обираємо миючі шампуні та гелі для котів перевіреного виробника. Після змивання шампуню наносимо бальзам/маску/кондиціонер тієї ж самої торгової марки. Якщо вихованець має схильність до алергії, свербежу нез’ясованої природи, сухості, кірочок, то обираємо ветеринарний кондиціонер. Як правило, він містить заспокійливі та протизапальні складники. Витримуємо в кондиціонуючому засобі 3-5 хвилин, ретельно змиваємо та промокуємо шерсть. Розчісувати слід мокру щойно вимиту шерсть за допомогою м’якої щітки, гребня, пуходерки; інколи можна використовувати ковтуноріз. Під час вичісування слід підсушувати котика злегка теплим непотужним струменем сушарки. Обирайте тихі сушарки, призначені для дрібних тварин, або поєднані щітки-сушарки. Краще починати сушіння від хвоста, повільно переходячи до голови. Якщо плануєте вичесати підшерсток, зробити експрес-линяння коту, то процедуру слід провести до купання. Це скоротить період сушіння та зробить грумінг ідеальним.

Це основні принципи купання кота. Щодо виставкового грумінга, то він достатньо різниться в залежності від породи. Тонкощі монопородного догляду найкраще знає спеціаліст-грумер. Якщо ваш улюбленець не любить купатись та вичісуватись, перші 2-3 процедури радимо провести у грумінг-салоні. По-перше, на незнайомій територій тварина відчуває себе сковано та не проявляє агресії. По-друге, досвідчений майстер не нанесе улюбленцю травми, зробить процес максимально делікатним, приємним. Такий підхід дуже важливий для майбутнього догляду. Кожна порода та тип шерсті вимагає різного за напрямком вичісування. Особливо це стосується шоу-котиків. Голі коти також вимагають купання та догляду за шкірою. Для них слід обирати спеціальну професійну косметику.

Якщо вихованець дуже агресивний, то купання та вичісування слід проводити тільки за показанням (ковтуни, алопеції, грибкова інфекція, забруднення отруйними засобами, побутовою хімією, масивні садна, подряпини, екземи) та із застосуванням седативних препаратів. В цьому випадку на допомогу прийде ветеринарний лікар або грумер з ветеринарною освітою. Знечулення розраховують приблизно на 1-2 години. Цього часу достатньо для експрес-линяння, купання, розчісування, стрижки або тотального гоління.

Допускається застосовувати сухі миючі засоби, сухі шампуні для котів. Професіональні пудри для чистки не забиваються в пори, не викликають подразнення і сухість. Засоби слід наносити на суху шерсть, почекати 30-60 хвилин та вичісати залишки м’якою щіткою, резиновою щіткою-рукавичкою або пуходеркою; інколи застосовують фурмінатор. Сухі шампуні вбирають на себе зайвий жир, бруд та добре дезодорують, кондиціонують шкіру.

Обов’язково після купання слід превірити вуха на наявність у них вологи. Вушну паличку або пінцет з ватою неглибоко занурюємо у зовнішній слуховий прохід, промокуємо ймовірну воду. Для профілактики запалення перед купанням можна вставляти до вух ватні тампони або обробляти слуховий прохід та вушну раковину антисептичними розчинами після миття.

« Існує дві основні складові здорової та красивої шерсті – грумінг та годування. » Навіть якщо власники застосовують преміальні грумерські засоби, при цьому раціон улюбленця незбалансований, шерсть невдовзі втратить свій пігмент, блиск та густоту.