Відомо, що собаки є досить допитливими тваринками. Як тільки малюк навчається самостійно ходити, в нього з’являється потреба грати. Грати зі своїми сородичами, котами, з мамою, з іграшками, з їжею, будь-якими предметами. Іграшка приваблює своїм шарудінням, незвичайними формами, пікантним новим запахом, а якщо вона ще видає якісь звуки – це супер-іграшка. Отже, ветеринарні лікарі, зоопсихологи та етологи (дослідники поведінки тварин) дійшли висновку, що « іграшок у вихованця повинно бути багато; вони мають бути різних форм, розмірів, запахів та текстур ».
Отже, розпочнемо з кольору. Треба знати, що собаки не бачать кольорів червоної частини спектру, а зелене їм здається білим. В чорно-білій палітрі пухнастики відрізняють до 40 відтінків. Така здатність відрізняти кольори закріплена еволюційно для кращого полювання в темноті. Таким чином, червоний м’ячик вони будуть сприймати як сірий, а білий не помітять у лісі. Тому краще обирати забавки жовті або сині.
Цуценяті краще давати іграшки з міцного резинового або силіконового матеріалу. Якщо протягом безперервної гри 2-3 години малюк не розгриз предмети, то вони є безпечними в плані міцності. Зазвичай такі іграшки мають звукові пищалки всередині. Тому важлива цілісність матеріалу, особливо стиків. При руйнуванні такої іграшки внутрішній звуковий механізм обов’язково опиниться у ШКТ. Зверніть увагу на дрібні деталі, наприклад, очі, вусики або гачки. Вихованець досить швидко відгризає такі нерівності. Отже, обирайте більш овальну, округлу цілісну форму з великими випираючими конструкціями.
Кожні декілька місяців вага цуценяти збільшується вдвічі. Тому іграшки слід змінювати згідно росту собаки. Невеликі м’ячики, кульки, предмети трохи подовженої форми, предмети з тканини, ниток, м’якого пластику легко ковтаються. В залежності від форми та розміру такі іграшки застрягають у будь-якому відділі шлунково-кишкового тракту. При появі перших ознак непрохідності – нудота, блювота, закреп, млявість, надмірна збудливість, ознаки болю, скавчання, відсутність або надмірний апетит – слід терміново звернутись до ветеринарного лікаря. Як правило, в таких випадках роблять контрастну рентгеноскопію з виявленням місця знаходження стороннього тіла. Операції по видаленню стороннього тіла іноді є досить тяжкими. Слідкуйте за поведінкою малюка під час розваг!
Розвиваючі іграшки найчастіше інтерактивні. Щоб ними пограти, треба проявити кмітливість. Такі розваги слід застосовувати від 7-12-місячного віку.
Собакам великих порід слід обирати іграшки для активності: канатики, диски, м’ячики, іграшки з наповненням (наприклад, заморожена вода). Вони повинні бути міцними, але не занадто важкими. Канати для перетягування відпрацьовують добрі здатності «тягнути». Це є важливим моментом для собак мисливських та робочих пород для розвитку зубів. Собакам гігантських порід слід обирати іграшки з підвищеною міцністю.
Якщо улюбленець має схильність до переїдання або обгризання всього, що стає йому на заваді, радимо іграшки зі смаковим наповнювачем або напиленням, із спеціального витривалого жувального матеріалу, так звані «антристрес»-іграшки. Часто такі предмети відволікають увагу пухнастика за тривалої відсутності власника.
Давати жорсткі вироби цуценяті до року не рекомендуємо. Це може пошкодити прикус. Собакам-юніорам із здоровими зубами підходять іграшки з латексу, гуми. Старіючим тваринам підійде силікон, пулери, м’які іграшки з котону.
Але « найголовніша риса іграшки – це її безпечність ». Будь-який матеріал повинен бути зроблений без додавання бісфенолу А, фталатів, токсичних ароматизаторів та барвників. В якості смакоароматичних добавок використовують природні компоненти, такі як натуральні олії.
Досить сумнівна функція забавок для очищення зубів. Немає сумніву, що легкий зубний наліт у молодого собаки може усунути спеціалізована іграшка із великою кількістю дрібних комірок. Але при масивних відкладеннях краще звернутись до ветеринарного лікаря. Процедура ультразвукового очищення є безболісною та швидкою.
Іноді в якості предмету для розваг вихованець сприймає тільки кістки. В цьому немає нічого дивного – спрацьовує природній інстинкт. В такому разі обираємо великі яловичі нерозрублені кістки із дрібними шматочками м’яса на них. Кістку треба обдати окропом та періодично слідкувати за улюбленцем. Як тільки він почне відгризати та ковтати шматочки кістки, її слід одразу вилучити.
« Всі іграшки для собак потребують чищення ». Пластик, гума, силікон, каучук радимо мити звичайною водою з милом, а ще краще в розчині оцту. Білий оцет чудово справляється з більшістю патогенних бактерій та вірусів. Тканинні іграшки можна прати в звичайній пральній машинці.
Пам’ятайте, Держпродспоживслужба, а саме СЕС, – єдиний орган, що видає сертифікати відповідності на іграшки для тварин в Україні! Обирайте перевірену продукцію!