Всілякі внутрішні та зовнішні паразити можуть бути небезпечними для маленьких кошенят. Перш за все, вони здатні серйозно похитнути здоров'я крихітного вихованця: знизити захисні сили імунної системи, викликати алергічну реакцію і навіть стати причиною небезпечної хвороби. Тому так важливо вчасно обробити малюка від усіх можливих паразитів.
Причому важливо не тільки правильно вибрати відповідний за віком засіб, а й не наробити помилок під час самих процедур. Про те, як правильно провести протипаразитарну обробку, і буде наш матеріал.
Шляхи зараження кошенят паразитами
Головна причина зараження маленьких кошенят паразитами - необроблена (або невчасно оброблена) мама-кішка. Якщо кішка заражена паразитами, на кошенятах ви виявите їх уже через кілька хвилин після народження. Також іксодових кліщів кошеня може підчепити і ззовні, якщо кішка або інші домашні вихованці виходять на вуличні прогулянки.
Що стосується глистів, то деяким видам нічого не варто перетнути бар'єр у вигляді плаценти, тому інвазія може статися ще у внутрішньоутробний час.
Ще новонароджені кошенята можуть піддатися зараженню глистами і блохами під час контакту з іншою твариною-переносником. А якщо інших улюбленців немає, ми й самі можемо принести яйця та личинки на взутті або одязі.
Коли кошенята трохи підростуть, паразити чекатимуть на них на прогулянках у траві та біля чагарників. Зараження може статися, якщо малюк щось з'їсть або вип'є на вулиці.
Блохи, кліщі та інші - вся ця нездорова й агресивна компанія належить до групи зовнішніх паразитів. Кожен вид по-своєму небезпечний навіть для дорослої особини, не кажучи про маленьке кошеня.
Так, блохи, волосоїди і сверблячі кліщі дуже боляче кусають малюків, а після укусів залишаються ранки, які потім дуже погано гояться. А оскільки зовсім маленькі кошенята ще не вміють вилизуватися і чухатися, то під час зараження відчувають сильний біль і дискомфорт, особливо, якщо паразитів встигло розвестися досить багато. Результат такого зараження може бути дуже плачевним.
А що стосується іксодових кліщів, то напевно ви знаєте про те, що вони здатні переносити важкі захворювання. Укус кліща може закінчитися зараженням однією з хвороб: піроплазмозом, хворобою Лайма і не тільки. І навіть материнське молоко, багате антитілами, не гарантує надійного захисту від таких хвороб.
Обробка кошенят: вибираємо засіб
Уже через перший місяць життя можна провести першу протипаразитарну обробку. Тільки врахуйте, що не варто займатися самодіагностикою - засіб повинен призначити компетентний ветеринарний лікар, точно прописавши дозування, спираючись на вагу, вік і навіть породу кошеняти.
Протипаразитарні засоби для котів можуть випускатися в різних формах, зокрема:
- Таблетки - це одна з найпоширеніших форм протипаразитарних засобів для котів. Таблетки можна просто дати коту в якості лікування або профілактики.
- Краплі на холку - це рідина, яку необхідно наносити на шерсть кота в область холки. Краплі забезпечують захист від бліх і кліщів протягом декількох тижнів.
- Нашийники - це спеціальні нашийники, які містять протипаразитарні речовини, призначені для захисту кота від бліх і кліщів упродовж кількох місяців.
- Спреї - рідина, яку необхідно наносити на шерсть кота. Вона швидко сохне і забезпечує захист від бліх і кліщів протягом декількох тижнів.
- Пасти - це спеціальні склади, які містять протипаразитарні речовини. Їх можна давати коту безпосередньо в рот або додавати в їжу.
Протипаразитарні шампуні для кошенят
Більшість з них можна використовувати вже через 4 тижні від народження кошеняти. Основа таких засобів - інсектициди, тому перед використанням варто зробити тест на алергію. Досить капнути одну краплю на шкіру кошеняти і почекати час, прописаний в інструкції. Якщо через заданий час шкіра не почервоніла, все добре, можна користуватися.
Як правильно використовувати антиблошиний шампунь:
-
Вилийте трохи засобу на руку і розбавте теплою водою.
-
Отриманою суспензією намильте кошеня, стежачи за тим, щоб вода і піна не потрапили у вуха і на слизові.
-
Залиште засіб на час, зазначений в інструкції.
-
Акуратно змийте негарячою водою.
-
Висушіть кошеня м'яким рушником.
-
Розчешіть шерсть улюбленця спеціальним гребінцем з рідкісними зубами.
Сучасні нашийники від бліх і кліщів можуть бути нерепелентними і репелентними. Але в більшості випадків вони не показані до досягнення кошеням 8-тижневого віку. Це виключно з міркувань безпеки, адже нетямущий кошеня може зачепитися нашийником за що-небудь.
Також не надто вдалий це метод, якщо кошенят кілька, адже інші цікаві малюки можуть намагатися спробувати яскравий аксесуар на зуб і навіть відкусити шматочок, що вкрай небезпечно.
Тому чим старше кошеня, тим краще, якщо стоїть питання про вибір нашийника. Також під час покупки приділіть увагу фіксатору - він має бути надійним.
Багато крапель можна використовувати вже з 4-тижневого віку, деякі - навіть із 3-х. Наносять їх на холку - це зона між лопатками. Чому саме туди? Все просто - це єдине місце, з якого кошеня не злиже склад. З холки діючі компоненти самі розподіляться по шерсті і створять необхідний захисний шар.
Таблетки
Один из самых безопасных вариантов – действующее вещество всасывается в кишечнике, откуда попадает в кровь. С котенком можно контактировать, а мама может продолжать вскармливать его молоком.
Такие таблетки нередко приятно пахнут и привлекательны на вкус для котов, потому малыш, скорее всего, без проблем съест лекарство. Но если не получается добровольно, можно использовать простой метод:
- Зафіксуйте положення кошеняти.
- Заспокойте тварину, погладжуючи і розмовляючи з нею спокійним голосом.
- Відкрийте рот кошеняти.
- Покладіть таблетку на корінь язика.
- Зімкніть щелепи вихованця і потримайте кілька секунд.
- На завершення погладьте малюка пальцем у ділянці горла, щоб кошеня ковтнуло ліки.
Деякі власники також підмішують роздроблені таблетки до корму, але робити це потрібно тільки тоді, якщо ви впевнені, що кошеня точно з'їсть усю порцію.
Антиблошині спреї
Практично безпечні засоби, оскільки не мають репелентної дії. Їхнє завдання - відлякувати бліх, кліщів та інших повзучих. В основу часто входять ефірні олії. Часто їх використовують як частину боротьби за здоров'я улюбленця поряд з нашийником, шампунем або таблетками, а також як профілактику. Але працює спрей всього кілька годин. Зате використовувати можна з першого місяця життя.
Важливо! Спреєм можна обробляти й особисті речі кошеняти.
-
Візьміть за правило - щодня прати лежанку, використовуючи замість порошку антиблошиний шампунь.
-
Час від часу бризкайте не речі вихованця спреєм.
-
Міняйте одноразову пелюшку якомога частіше.
-
Щодня по 2-3 рази вичісуйте кошенят гребінцем із частими зубцями.
Глисти моментально "захоплюють" маленький незміцнілий організм і споживають поживні речовини, висмоктуючи їх з органів і внутрішніх систем. А продуктами життєдіяльності внутрішніх паразитів є небезпечні токсини, здатні стати причиною алергії та інтоксикації.
Наслідком гельмінтозу є серйозне "просідання" імунітету, тому незміцнілий організм легко піддається вірусам та інфекціям. У крайніх випадках, коли особин дуже багато, може закупорюватися кишечник, відмирати тканини та навіть розриватися внутрішні органи.
А нематоди можуть стати причиною анемії і тоді в крові катастрофічно падає відсоток гемоглобіну і червоних кров'яних тілець. Нерідко все закінчується дуже сумно.
- Порушення в роботі шлунково-кишкового тракту (виражаються в блювоті або проносі).
- Поганий апетит.
- Різке схуднення.
- Слабкість і млявість.
- Шерсть стає тьмяною та інтенсивно випадає.
- На шкірі з'являється дерматит.
- Гельмінтів видно неозброєним оком у біоматеріалі.
Якщо гельмінти обрали "місцем проживання" шлунок або кишечник, то серед симптомів також будуть:
- Спрага.
- Метеоризм.
- Анальний свербіж.
- Бліді слизові.
Якщо паразити живуть у печінці або підшлунковій залозі, то ці органи збільшуються в розмірах, що супроводжується жовтяницею. Пожовтіти можуть як слизові, так і шкіра, а в блювотних масах можуть бути домішки жовчі.
Серцеві паразити також дадуть про себе знати низкою симптомів:
- Висока ЧСС.
- Задишка.
- Кашель.
- Висока температура.
Протиглистова обробка кошеняти
Ліки від глистів кошенятам дозволені з трьох тижнів життя. Форма випуску таких ліків може бути у вигляді суспензій, крапель на холку і таблеток.
Важливо! Препарат повинен прописати ветлікар.
- Таблетки. Активні компоненти всмоктуються в кишечнику, за чим слідує загибель паразитів. Термін дії - до 3-х місяців.
- Суспензії. Набагато зручніше таблеток, а дати склад кошеняті можна за допомогою мірного шприца.
- Краплі на холку. Найчастіше це комплексний засіб, який захищає і від бліх, і від глистів. Але загляньте в інструкцію, тому що краплі можуть бути розраховані тільки на певних гельмінтів.
Упаковки (порожні) викидайте відразу. Якщо це багаторазовий засіб, щільно закопайте тюбик і приберіть у безпечне місце.
- Винесіть із кімнати квіти, приберіть тварин, попросіть вийти дітей.
- Одягніть ЗІЗ - рукавички та маску.
- Розпиліть спеціальний спрей на поверхні. Не пропускайте щілини та кути.
- Зачекайте, поки засіб повністю висохне.
- Завершіть процедуру вологим прибиранням.
- Обов'язково відкрийте вікна для провітрювання.
Отже, проблема бліх і глистів може торкнутися навіть новонародженого кошеняти. Але дотримуючись наших інструкцій, ви зможете уникнути захворювань і найгірших сценаріїв. Вибирайте відповідний засіб, консультуйтеся з ветеринаром і не забувайте про власний захист.