Цуценя

Отже, вас можна привітати: ви стали власником маленького дива – цуценяти! У всі часи цуценя вважається одним з найкращих подарунків або придбанням. Але разом з тим, це велика відповідальність. Для того, щоб малюк виріс здоровим та соціально адаптованим, догляд та виховання повинні бути ретельні від самого дитинства. По-перше, слід зауважити про найкращий час придбання пухнастика. З точки зору психіки тварини, найкращий період відлучення від мами – 8-10-тижневий вік. Якщо ви забираєте цуценя у віці 4-6 тижнів, то його рання ізоляція від братиків та сестричок може негативно вплинути на майбутнє виховання. Якщо це зробити пізніше, то тривале перебуваня з мамою без тісного безпосереднього контакту з людиною може викликати агресію та злість. Здебільше у 2-місячному віці цуценята та кошенята швидко забувають про маму та за 2-3 доби повністю вливаються у ваше життя як новий член родини.

Попередній власник цуценяти повинен надати наступну інформацію:

  • Дані про батьків, породу, вік, характер.
  • Коли малюк перейшов на прикорм/самостійне харчування; тип корму/добавок; скільки разів на день годують.
  • Чи давали глистогінне.
  • Чи робили щеплення, якими вакцинами, скільки разів.
  • Чи обробляли проти бліх/кліщів.
  • Яким шампунем купали та коли.
  • Де цуценя ходить до туалету: на вулицю або пелюшки; скільки разів гуляють.

Це базові знання, які вам необхідно мати. Чому? Бо якщо цуценя не отримав глистогінне, то його обов’язково треба дати. Це таблетки або краплі, які є у ветеринарній аптеці. Давати 1-2 рази з інтервалом 10-14 діб (кратність підкаже ветеринарний аптекар або лікар). « Через 10-14 діб після глистогінного засобу можна робити щеплення. » Бажано першу вакцинацію зробити не раніше 2-місячного віку, бо до 8 тижнів імунна система малюка недорозвинута. Всі вакцини наразі комплексні та виробляють імунітет проти стандартних хвороб. Через 2-3 доби після першої вакцинації зробити другу – таку саму, але ще включити сказ. Не зважаючи на нову тенденцію трикратної вакцинації у цуценячому віці, встановлено, що дворазове щеплення у віці до 3-4 місяців вакциною високої якості дає стійкий імунітет. Тому третя вакцинація йде тільки після зміни зубів, тобто після 7-8-місячного віку.

Через 10 діб після другого щеплення ви можете сміливо виходити з пухнастиком на вулицю. Пам’ятайте, що лише у сувору морозну зиму відпадає необхідність в обробці тваринки проти паразитів (блохи та кліщі). Протягом всього іншого періоду треба застосовувати спеціальні засоби (спреї, краплі, таблетки, шампуні). Обирайте безпечний репелент, призначений саме для цуценят, при цьому звертайте увагу на вагу малюка, що постійно росте. Від цього залежить доза препарату.

Досить незручним є період вакцинації: не можна повноцінно гуляти з вихованцем на вулиці, и всі «свої справи» він робить удома. Тому краще привчати цуценя ходити на спеціальний лоток або пелюшку. Як правило, через 15-30 хвилин після прийому їжі цуценя вже шукає місце туалету. Радимо віднести його саме на пелюшку. Та в разі її вдалого застосування нагородити пухнастика смаколиком. Так в нього сформується позитивна асоціація. Такий самий процес відбувається при привчанні до вулиці.

« Прогулянка – це надзвичайно емоційна подія у житті молодого собаки! » Тут формується його особистість та свідомість серед інших собак, у грі зміцнюються м’язи та зв’язки. Але протягом перших шести місяців найважливішими завданнями власників є:

  • Навчити гуляти на повідку, знати основні базові команди (поруч, гуляй, стій, не можна, до мене, тощо).
  • Шляхом поступового привчання виробити у цуценяти позитивну неагресивну поведінку при спілкуванні з іншими тваринами та людьми.
  • Заборонити раз і назавжди підбирати щось на вулиці, пити з водойм та калюж.

Вже « після 10-денного вакцинального карантину малюка можна привчати до гігієнічних процедур »: купання, сушіння, вичісування. Перші подібні заходи перетворюються на суцільне шаленство. Але згодом цуценята звикають до води, сушарки та гребінця.

« Найважливіша умова правильного росту та розвитку – харчування. » Про всі моменти повноцінного харчування певної породи собак вас проконсультує ветеринар-дієтолог. Адже тип та кратність годування буде змінюватись багато разів від материнського молока до 8-14-місячного віку. Завданням власника є контролювати масу та зовнішній вигляд улюбленця: цуценята в середньому повинні набирати 2-4 г за добу на кожен кілограм ваги тіла. Та до 4-місячного віку мати 50% від ваги дорослого собаки своєї породи.

Організуйте своєму улюбленцю місце для відпочинку. Це має бути зручний, але не занадто м’який лежак. Маленькі породи частіше «мешкають» на ліжках поряд з господарем. Але це право вибору кожного власника. При облаштуванні вольєру для великого цуценяти слід зауважити, що постійна температура тіла у пухнастика формується з часом. Тому будка вольєру повинна захищати від вітру, холоду або спеки.

Спілкуйтесь з досвідченими власниками тварин, ветеринарами, кінологами, щоб не робити помилок у вихованні та виростити здорового улюбленця. Але найважливіша умова – кохати, грати з вихованцем, приділяти максимум уваги, не залишати надовго самого. Це запорука безмірної відданості та любові. Якщо ваш собака буде вважати вас найкращим господарем на світі, іншої думки бути не може.