Ознаки чутливого травлення у котів

Правильно підібрати раціон для улюбленця – найважливіше завдання господаря. Від цього залежить майбутній ріст, розвиток, репродуктивна функція, загальне здоров’я дорослої тварини та тривалість її життя. Рідко буває, що певний корм одразу підходить коту. В більшості випадків власники міняють 2-3 торгові марки доти поки тварина не буде їсти з задоволенням та при цьому відчувати себе добре. « Після споживання деяких раціонів у котів одразу виявляються ознаки непереносимості »: змінюється стул, спостерігаються проноси, закрепи, нудота; шкірні висипи, слезотеча, запалення зовнішнього слухового проходу, випадіння шерсті, запалення слизової оболонки ротової порожнини. Деякі ознаки непереносимості мають віддалений характер. Це може характеризуватись зменшенням або збільшенням секреції травних залоз, застоєм жовчі, явищами дисбактеріозу.

Безпосередньо діагнозу «чутливе травлення» у ветеринарній медицині не існує. Під цією назвою мають на увазі один або декілька симптомів. Оскільки кожна тварина індивідуальна, то і травний тракт у кожного має свої особливості. Деякі коти мають зменшене виділення ферментів підшлункової залози, таким чином, при збільшеному вмісті в раціоні тваринних жирів може спостерігатись блювота. При недостатньо сформованому епітелії кишківника часто відмічають проноси. Якщо подразнений стравохід (наприклад, після прийому деяких антибактеріальних препаратів), відмічають регургітацію та блювання неперетравленою їжею. Деякі стресові фактори впливають на моторику шлунково-кишкового тракту.

Ідеальним варіантом для з’ясування анатомо-фізіологічних особливостей вихованця є повна діагностики організму. Принаймні розвернутий біохімічний аналіз крові, копрограма, аналіз сечі та ультразвукове обстеження черевної порожнини дадуть розуміння, які кормові інгредієнти слід виключити та що добавити. В нормі такі діагностичні заходи слід проводити всім тваринам хоча б раз на рік. Чому? Це попередить розвиток деяких патологій. Наприклад, при підвищенні ниркових маркерів (сечовина, креатинін) слід передивитись корми з підвищенним вмістом білку, солі, деяких мікро- та макроелементів. При зміні печінкових ферментів – відкорегувати раціон за вмістом тваринного жиру, якістю тваринного білку. Надмірна кількість клітковини збільшує осмотичний тиск в кишківнику, що призведе до проносів та зневоднення.

Періодична діагностика важлива не тільки при годуванні сухими кормами, але й власноруч приготвленими раціонами. Наприклад, надлишок деяких мікроелементів може порушити мінеральний обмін, що призведе до утворення каменів (нирки, жовчний міхур). Кошенята, які в дитинстві перехворіли на інфекційні або паразитарні хвороби з ураженням шлунково-кишкового тракту, довгий час можуть мати нестачу корисних пробіотичних бактерій. Дисбактеріози характеризуються не тільки слабкою імунною відповіддю, але й періодичними розладами травлення (проноси, закрепи) та розвитком в кишківнику патогенної флори.

Інший аспект – спадкова непереносимість деяких компонентів їжі. Наприклад, нездатність перетравити деякі продукти зернової групи або алергічна реакція (утворення антитіл) на білок курки, яловичини, деякі субпродукти, яєчний білок/жовток. В таких випадках проводять алерготест на ймовірні алергенні нутрієнти. Кожен похід до ветеринарного лікаря та відбирання проб є достатньо стресовою ситуацією для котів. Тому в більшості випадків ми користуємось методом «проб та помилок», виключаючи ті раціони, що не підходять нашому улюбленцю.

« Основною рекомендацією для котів з чутливим травленням є вибір раціонів, що містять мінімально низький відсоток алергенів », найвищу якість тваринного білку, підвищений вміст поліненасичених жирних кислот, лікарські речовини з антиоксидантною, протизапальною та гепатопротекторною дію, пребіотичні нутрієнти (фруктоолігосахариди) та готовий пробіотик. Одним з таких є супер-преміум корм для дорослих котів з ягнятиною, лососем та печеним яблуком. В якості тваринного протеїну виступає м’ясо ягнятини, лосось та дієтичне м’ясо індички. Зернова група представлена цільнозерновим рисом. Фітоформула «Амрол» та жир лосося – чудове джерело Омега-3 і -6 жирних кислот. Відбірні лікарські трави м’яко знімають набряк та запалення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, збільшують вироблення та секрецію жовчі. В кормі не міститься великої кількості клітковини, здебільше вона представлена пектинами – печеним яблуком. Пребіотики створюють умови для колонізації корисних бактерій, пробіотичні бактерії підібрані з урахуванням вразливого кишківника котика. Слід зауважити, що перехід на профілактичні корми теж повинен бути повільний, щоб дати змогу організму пристосовуватись до нових інгредієнтів.