Перевезення собак

Сьогодні зачепимо таку делікатну тему, як перевезення собаки у громадському транспорті. Звичайно, на час вашої відсутності можна залишити вихованця у спеціальному готелі або клініці. Але що робити, коли не можеш розлучитись з чотирилапим другом надовго. Крім того, багато собак подорожують на виставки. Для цього « встановлені єдині загальні правила перевезення тварин у потязі, автобусі чи літаку по Україні та за кордон ». Дуже рекомендуємо їх дотримуватись, щоб несподівано не виникло проблем (при перетині кордону зазвичай тварин повертають за відсутності хоча б одного з документів). Таким чином, розберемо що необхідно мати з собою.

1. Перевезення потягом, автобусом, літаком в межах України.

Для цього вам знадобиться ветеринарна справка про здоров’я тварини, отримана в клініці, ветеринарний паспорт будь-якого зразка (діючий на території України) з відмітками про щеплення (сказ!), намордник та повідець. Щодо квитка та способу перевезення (контейнер, спеціально відведене місце або поруч з власником) – слід уточнювати у компанії-перевізника.

2. При перевезенні за кордон.

Від власника вимагається:

  • Електронна ідентифікація – мікрочіп.
  • Ветеринарний паспорт міжнародного зразка з мінімум одним щепленням проти сказу; для деяких країн – мінімум 2 щеплення проти інфекційних хвороб (чума, парвовірус, тощо). Щеплення повинні бути зроблені не менш ніж за 30 діб та не більш ніж за рік до в’їзду до країни.
  • Експертний висновок щодо дослідження на титр антирабічних антитіл, котре здійснюється на зразку крові, відібраному ветеринарним уповноваженим органом не менш ніж за 30 днів після попередньої вакцинації і принаймні за 3 місяці до дати видачі сертифіката європейського зразка. Дослідження на титр антирабічних антитіл повинно бути виконано в лабораторії, затвердженій Європейською Комісією відповідно до статті 3 Рішення Ради 2000/258/ЄC (список лабораторій доступний за посиланням http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/approval_en.htm). Державни науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (ДНДІЛДВСЕ) здійснює дослідження на титр антирабічних антитіл, докладна інформація за посиланням: https://vet.gov.ua/.
  • Ветеринарне свідоцтво форма 1-ВЕТ, яке видається тільки в державній ветеринарній установі на підставі огляду тварини та за наявності міжнародного ветеринарного паспорту (із зазначенням щеплень, мікрочіпу). Термін дії форми – 5 діб від дати отримання.
  • На підставі форми 1-ВЕТ прикордонним державним інспектором вет. медицини видається ветеринарний сертифікат. Цей сертифікат для некомерційного переміщення домашніх тварин дійсний протягом 10 діб з дати видачі офіційним ветеринаром.

Мусимо попередити, що існує багато нюансів щодо в’їзду до певних держав: десь вимагають карантин для домашніх тварин, деякі країни визнають щеплення певними вакцинами, тощо.

Особливої уваги заслуговує здоров’я улюбленця саме під час транспортування. Більшість собак починають нервувати ще за 1-3 дні до ймовірної подорожі. Сам « переїзд – це дуже великий стрес для тварин ». Деякі авіакомпанії не дозволяють брати собак великих порід до салону, таким чином, улюбленця поміщають в багажне відділення в спеціальному контейнері. Застосування ветеринарних седативних засобів пролонгованої дії припустимо для дуже агресивних, занадто збудливих тварин.

Що ж робити, коли седація не показана за станом здоров’я або тварина занадто мала? Для цього розроблені спеціальні препарати та біодобавки. Більшість з них основані на феромонах материнського молока собак або містять рослинні компоненти. Рослинний екстракт «Фітогама» від HOME FOOD містить корень валеріани, плоди глоду, квітки календули, кропиви та м’яти. Добавка м’яко знижує артеріальний тиск, нормалізує рівень глюкози, помірно пригальмовує роботу головного мозку та процеси збудження, контролює рівень гормонів стресу в крові, має помірну кардіопротекторну дію. « Прийом заспокійливого засобу слід розпочинати за 2-3 тижні до перевезення. » В день транспортування рекомендуємо не годувати собаку, дати лише трав’яний збір. Після перевезення можна продовжити застосовувати фітокомплексу принаймні 3-4 доби. Таким чином собака легше перенесе стресову ситуацію. Рослинні добавки не впливають на загальний стан, не прискорюють перистальтику кишечника, не викликають нудоту та уповільнення дихання.