Причини надмірної ваги у собак

Надмірна вага – хвороба століття як у людей, так і у собак. В загальноприйнятому сенсі ожиріння – це надлишкове накопичення жиру, яке з’являється внаслідок споживання калорій, рівень яких перевищує витрачену енергію. « Вага тіла у собак вважається надлишковою, якщо вона на 5-14% вище за норму » , властиву породі. Якщо вага більша, ніж 15%, то таке ожиріння є хворобою. Щоб встановити принципи дієти та боротьби з ожирінням, треба насамперед зрозуміти причину (етіологію) такого явища:

Метаболічне ожиріння:

  • Надлишок в раціоні легкозасвоюваних вуглеводів, які переходять в жир.
  • Періоди обмеженого годування чергуються з неконтрольованим надмірним харчуванням.
  • Недостатня активність при хорошому апетиті.
  • Порушення балансу білки/жири/вуглеводи.

Гормонозалежне ожиріння:

  • Післякастраційне.
  • Гіпоталамічне, гіпофізарно-наднирникове (порушується структура шкіри, шерсті, з’являються серцево-судинні хвороби).

Проблема ускладнюється тим, що при будь-якому типі ожиріння з’являються ускладнення: атеросклероз, серцево-судинна нестача, цукровий діабет, жирова дистрофія печінки, сечокам’яна хвороба, зниження репродуктивної функції, задишка, пригнічення, артрози. Підвищення ваги тіла на 10% призводить до підвищення смертності на 20%.

Для встановлення причинно-наслідкових ланцюжків ожиріння проводяться типові діагностичні заходи: загальний та біохімічний аналіз крові, гормональний профіль, УЗД черевної порожнини, нирок та серця.

При виявленні хвороби ветеринарний спеціаліст призначає певне лікування. Але основні принципи дієтотерапії при ожирінні наступні:

  1. Калорійність раціону зменшується на 20-50%. Наприклад, якщо енергетична цінність корму 420 ккал на 100 г, то при невеликому ступені ожиріння слід перейти на раціон в 320 ккал (зменшити на 26%) або зменшити об’єм порції.
  2. Використовувати низькокалорійні білкові продукти (нежирна риба, морепродукти, яйця, дієтичне м’ясо кролика, індички). Таким чином забезпечується нормальне або незначне підвищення незамінних амінокислот (на 5-10%), а це попереджає втрату білків тканин організму.
  3. Зниження кількості тваринного жиру на 5-10% та включення олії з високим вмістом Омега-3 і -6 жирних кислот (лосось, криль, лляна, амарантова, кунжутна олії). Це збільшить активність ферментів, що стимулюють розпад жирів, та захистить серцево-судинну систему.
  4. Обмежити вміст солі на 40-50% від норми.
  5. Не слід обмежувати кількість рідини. Незважаючи на те, що жир – депо «внутрішньої» води, при постійному достатньому водному забезпеченні організму жири припиняють надлишкове накопичення Н2О в своїй структурі.
  6. Додавання до прийомів їжі овочів, бобових та рослин з низьким глікемічним індексом (зелений горошок, сочевиця, кабачок, фасоль, капуста, тощо). Клітковина затримує засвоєння складних вуглеводів, попереджає ріст глюкози після їжі та викиди інсуліну.
  7. Виключення простих вуглеводів (цукор, тістечка), напівфабрикатів, смажених, копчених продуктів, жирних сортів м’яса та жирних молочних продуктів.
  8. Дрібне годування (4-5 разів на день) малими порціями.

При поєднанні ожиріння з атеросклерозом, подагрою, хворобами печінки з раціону вилучають бульйони з м’яса, риби та субпродуктів. М’ясо та рибу дають у відварному або дегідратованому вигляді, допускається введення невеликої кількості нежирного сиру.

« При неможливості чітко дотримуватись правил та норм дієти, радимо застосовувати готові раціони. » Збільшення активності (тривалі, але невиснажливі прогулянки, плавання), дотримання вимог ветеринарного лікаря та дієтотерапії призводять до зниження жирової маси, цукру в крові, шкідливого холестерину, покращують якість та тривалість життя вашого улюбленця.